Proč jsou francouzské prezidentské volby důležité i za jejich hranicemi: NPR

Proč jsou francouzské prezidentské volby důležité i za jejich hranicemi: NPR

Mezi politikou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové je velká propast. Oba se setkají v neděli ve druhém kole francouzských národních voleb.

Ludovic Marin/AFP přes Getty Images


Skrýt popisek

Přepínač titulků

Ludovic Marin/AFP přes Getty Images

Mezi politikou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové je velká propast. Oba se setkají v neděli ve druhém kole francouzských národních voleb.

Ludovic Marin/AFP přes Getty Images

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v neděli utká se svou krajně pravicovou rivalkou Marine Le Penovou v odvetném zápase prezidentských voleb v roce 2017.

Hlasuje se ve druhém kole, přičemž žádný z kandidátů nezískal v předchozím kole hlasování 10. dubna více než 50 % hlasů. Očekává se ale, že konečný výsledek bude mnohem těsnější, než tomu bylo před pěti lety, kdy Macron porazil Le Penovou. dvě třetiny hlasů. Aktuálně průzkumy ukazují, že Macron má mírnou výhodu.

První výsledky se očekávají po uzavření posledních volebních místností v neděli ve 20:00 místního času nebo ve 14:00 SEČ. První kolo voleb bylo svědkem hojné účasti téměř 74 % O něco nižší než v roce 2017.

Zde je důvod, proč jsou volby za hranicemi Francie tak důležité:

Bude se pravicová ideologie dál šířit Evropou?

Jádrem voleb je volba mezi politickým středem – Macronem – a pravicovou populistkou Le Penovou.

Pravicové nálady se v posledních letech rozšířily po celé Evropě. Rostoucí imigrace, uprchlické krize, ekonomické problémy a pandemie koronaviru přispěly k tomu, že si voliči vybrali pravicové kandidáty a politiky – například brexit a tento měsíc maďarské parlamentní volby, ve kterých strana autoritářského vůdce Viktora Orbána porazila sjednocenou stranu. Pokus opozičních stran zablokovat jeho čtvrté funkční období.

READ  Český kulturní sektor v souladu s více než 5 miliardami Kč prostřednictvím ozdravného plánu EU - Brněnského deníku

Le Penová vyzvala k hlubokým škrtům v přistěhovalectví a zákazu šátků. Její stranu, dříve známou jako Národní fronta, založil Le Penův otec Jean-Marie Le Pen a kdysi byla spojována s popíráním holocaustu a islamofobií.

Mladší Le Penová vyhladila image strany. Svou politiku označila za nezbytnou k ochraně zájmů francouzských žen a LGBTI lidí.

Nonna Mayer, francouzská politoložka, která studuje krajní pravici, říká, že její soutěživost v těchto volbách je známkou toho, že její úsilí bylo úspěšné.

„Dala straně novou volební dynamiku, protože je žena a dokázala mluvit s voličkami a mobilizovat je, což otec vyhodil,“ říká Mayer.

Zůstane Francie zaměřena na Evropu, nebo se obrátí dovnitř?

Macron strávil většinu svých pěti let ve funkci zaměřený na Evropu a posilování Evropské unie. Ambiciózně pracoval na tom, aby se stal jedním z předních diplomatů kontinentu, a to i ve svých minulých snahách získat prezidenta Donalda Trumpa a v poslední době při hledání mírového řešení ruské invaze na Ukrajinu.

Francie má druhou největší ekonomiku v Evropské unii, obranné postavení Globální palebná síla Říká, že Francie má nejmocnější armádu v Evropské unii. Ale někteří francouzští voliči, nespokojení s podmínkami doma, mají pocit, že Macron upřednostnil kontinent před podmínkami doma.

„Macron nás v Evropě obtěžuje. Pokaždé, když otevře ústa, mluví o Evropě, Evropě a Evropě. Kdy bude mluvit o Francii?“ Říká Raymond Plaut, obyvatel Elbeaufu v severní Normandii. Plaut říká, že plánuje hlasovat pro Le Penovou.

Le Penová se představila jako kandidátka nejvíce zaměřená na běžné francouzské občany, zejména na voliče z dělnické třídy, kteří v posledních letech zažili ekonomické potíže. Stáhla ale některé ze svých extrémnějších postojů, včetně své dřívější kampaně za odchod Francie z Evropské unie.

READ  Češi kritizují Kypr za to, že skrývá informace o ruských oligarchech - EURACTIV.com

„Voliči se zajímají především o domácí situaci a volíme francouzského prezidenta se záměrem, aby se někdo postavil za francouzské zájmy,“ říká Martin Cowens, pařížský vědec z German Marshall Fund of United States.

Vztahy Le Penové s Ruskem jsou v poslední době velmi aktuální

S ruskou válkou na Ukrajině byla Le Penová dlouho kritizována spojení s Ruskem Byla oživena.

The První česká banka v Rusku Strana Le Penové půjčila 9 milionů eur v roce 2014. Půjčka se od té doby prověřuje. Zdrojem kritiky byly také osobní vazby Le Penové na ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně návštěvy vůdce v Moskvě v roce 2017.

Macron využil těchto bodů během středeční prezidentské debaty a obvinil Le Penovou, že je „v rukou Ruska“.

„Nemůžete řádně hájit zájmy Francie v této věci, protože vaše zájmy jsou spojeny s lidmi blízkými ruské moci,“ řekl. Jste závislí na ruské moci a jste závislí na panu Putinovi.

Le Penová řekla, že francouzské banky jí odmítly půjčit peníze na stranu, takže jí nezbyla žádná možnost. Ve středu uvedla, že podporuje sankce Francie a dalších zemí uvalených na Rusko v reakci na jeho invazi na Ukrajinu.

Ale také řekla, že izolace Ruska Západem by mohla tlačit Moskvu směrem k Číně. „To by mohlo být příliš riskantní pro Západ, Evropu a Francii,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *