Odborníci zahájili první českou studii poruch spánku Covid-19


Ilustrace: Martin Sanchez, Unsplash, CC0

Dlouhodobé problémy se spánkem mohou být jedním z nejnepříjemnějších vedlejších účinků Covid-19. Ale není mnoho známo o tom, proč virus může způsobit poruchy spánku nebo jak léčit lidi s těmito poruchami. Výzkum probíhající v Národním ústavu duševního zdraví ČR je první komplexní studií této problematiky v České republice. Více o projektu řekla Radiu Praha výzkumná pracovnice ústavu doktorka Tereza Dvořáková.

„Studii jsme zahájili průzkumem české populace, jelikož o neurologických a zejména spánkových příznacích v ČR nebylo nic známo. Udělali jsme tedy celorepublikový průzkum, abychom získali nějaká předběžná data. V České republice se o neurologických a zejména spánkových příznacích nic nevědělo.

Minulý týden byly zveřejněny předběžné výsledky průzkumu, kterého se může zúčastnit každý, kdo se vyléčil z Covid-19. Šedesát procent respondentů průzkumu uvedlo, že po Covidu trpí nespavostí. Dalších 30 % začalo mít lucidní sny a 17 % trpělo nočními můrami. Dvořáková říká, že tyto problémy mohou v některých případech trvat i měsíce.

Foto: Vogandapix, Pixabe, CC0

„Jsou velké rozdíly v tom, jak dlouhá může být perioda. Obvykle to trvá několik týdnů. Vidíme však i pacienty, kteří se nakazili Covidem v roce 2020 nebo 2021 a jejich problémy se spánkem stále přetrvávají nebo se pomalu začínají uzdravovat.“

I když zatím není jasné, jak může Covid-19 vést k poruchám spánku, Dvořáková vysvětluje, že na vině je s největší pravděpodobností poškození nervů vyvolané virem.

„Existují důkazy o neuroinvazivním potenciálu viru, který se obvykle projevuje ztrátou čichu a chuti. Stejný mechanismus pravděpodobně způsobí problémy se spánkem. Ve skutečnosti existují dvě teorie. Jednou z nich je, že Covid způsobuje přímé poškození centrálních orgánů těla. nervový systém. Druhým je, že je to způsobeno reakcí vlastního imunitního systému těla. Ve skutečnosti si myslím, že je to kombinace dvou nejpravděpodobnějších situací.

A co by měli lidé trpící těmito problémy dělat, aby je překonali? Podle Dvořákové v současné době neexistuje žádná specifická léčba problémů se spánkem způsobených koronavirem.

READ  Český premiér po volební porážce formálně odstupuje - CBS17.com

Foto: Sophia Alejandra, Pexels

„Doporučení je obecně stejné jako ve spánkové medicíně. Prvním krokem je vždy spánková hygiena, dodržování správného harmonogramu apod. Pokud nic z toho nepomáhá a potíže přetrvávají delší dobu, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc a řešit s problémem jinak s odbornou pomocí.

Dr. Tým Dvořákové se bude snažit zjistit více o poruchách spánku souvisejících s Covidem v klinické fázi svého projektu, který právě probíhá. V rámci toho budou vědci ve speciální laboratoři bedlivě sledovat spánkový režim pacientů. Dvořáková říká, že očekává, že dokončení projektu bude trvat pět nebo dokonce 10 let, protože někteří lidé mají dlouhodobé problémy se spánkem.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.