Prigozhin, velitel Wagnera, je uveden mezi cestujícími na palubě letadla při smrtelné nehodě: živé aktualizace

Prigozhin, velitel Wagnera, je uveden mezi cestujícími na palubě letadla při smrtelné nehodě: živé aktualizace

Generál Sergej Surovikin, bývalý velitel ruských sil na Ukrajině, byl odvolán z funkce velitele ruského letectva, což se zdá být nejveřejnější akcí Kremlu proti osobám spojeným s ozbrojenou vzpourou žoldnéřského vojevůdce Jevgenije Prigožina. v červnu.

Jednoduchý zásah v reakci na povstání, nejvážnější hrozbu pro prezidenta Vladimira Putina během jeho 23leté vlády, zdůrazňuje opatrný styl krizového řízení ruského vůdce. Zatím jediným vyšším úředníkem s vazbami na pana Prigozhina je generál Surovikin, o kterém ruská státní média potvrdila, že byl buď degradován, nebo potrestán v důsledku.

Některé z bojovníků Wagner se přesunuly do Běloruska, kde úředníci uvedli, že žoldáci cvičí běloruské síly; Jiní zůstávají aktivní ve Středoafrické republice, Mali a jinde v Africe, kde pomáhali podporovat autoritářské a promoskevské vůdce.

V pondělí Prigozhin po vzpouře poprvé zveřejnil na internetu krátkou video zprávu, v níž naznačoval, že byl v Africe, ačkoli načasování a umístění videa nebylo jasné. Oblečený do vojenských kombinéz a v ruce držel útočnou pušku a řekl, že Wagner „dělá Rusko větší na všech kontinentech a Afriku svobodnější“.

Generál Surovikin nebyl od vzpoury vidět na veřejnosti a jeho místo pobytu zůstává záhadou. Předseda výboru pro obranu dolní komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov v červenci na otázky novináře řekl, že generál Surovikin „odpočívá“.

Středa, RIA Novosti„Bývalý vrchní velitel ruských leteckých sil Sergej Surovikin byl nyní zbaven své funkce,“ uvedla oficiální ruská tisková agentura. Stálo v něm, že úřadujícím velitelem byl jmenován generálplukovník Viktor Avzalov, náčelník generálního štábu letectva.

„Sorovikin byl zbaven svého postu kvůli převedení na jinou práci. Nyní je na krátké dovolené,“ dodala zpráva RIA s odkazem na zprávu ruské zpravodajské stanice RBC.

Analytici popsali generála Surovikina, kterému se pro jeho nelítostnou taktiku přezdívalo „generál Armageddon“, jako efektivního a brutálního velitele v ruské armádě, kterého dokonce i mnoho ruských válečných fanoušků popisuje jako trápeného neschopností ve velitelské struktuře. Zdá se však, že jeho spojení s Wagnerovou skupinou žoldáků pana Prigozhina, která dobyla ruské město a začala pochodovat na Moskvu ve své krátké vzpouře, urychlila jeho pád z milosti.

READ  Biden a Macron se poprvé od sporu o dohodu o australské ponorce setkají tváří v tvář

Američtí představitelé se domnívají, že generál Surovikin předem věděl o vzpouře pana Prigozhina. Během několika hodin poté, co vzpoura začala, ruské úřady rychle zveřejnily video, na kterém generál vyzýval bojovníky Wagner, aby odstoupili.

Mezi ruskými vojenskými blogery, z nichž někteří mají úzké vazby na ruské představitele a armádu, kolovaly zvěsti, že generál Surovikin je od neúspěšného pokusu o vzpouru v domácím vězení.

Zprávy o propuštění generála Surovikina „nejsou zdaleka novinkou pro znalé lidi“. knihy Michail Zvynchuk je známý ruský proválečný blogger, který pod pseudonymem Rebar přispívá do aplikace pro zasílání zpráv Telegram. Dodal, že generál Surovikin přišel o práci okamžitě po vzpouře pana Prigozhina.

Generál Surovikin byl jmenován do čela toho, co ruští představitelé popisují jako „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině v říjnu 2022, než byl v lednu z této funkce uvolněn. V roce 2015 velel ruským silám během tamní intervence v Sýrii a od roku 2017 je šéfem ruského letectva.

Generál Surovikin ve svém tříměsíčním působení ve funkci velitele ruských sil na Ukrajině pomohl stabilizovat ochabující válečné úsilí Ruska. A na podzim dohlížel na to, co analytici popisují jako profesionální stažení ruských sil z jihoukrajinského města Cherson, kde byly loni na podzim téměř obklíčeny a odříznuty od dodávek.

Má se také za to, že vedl ruskou výstavbu klikaté sítě obranných linií na územích, která okupuje na Ukrajině a která se vzepřela protiofenzívě Kyjeva.

Generál Avzalov, který nahrazuje generála Surovikina, zastává podle Rusa od roku 2018 funkci náčelníka generálního štábu vzdušných sil. Vládní média, který se prosadil v žebříčku. Podle Antona Geraščenka, poradce ukrajinského ministerstva vnitra, ve zprávě se „přímo podílel na plánování a organizaci“ rozsáhlé invaze na Ukrajinu. práce na platformě sociálních sítí X, dříve známé jako Twitter.

READ  Porušovatelé zákona v Číně nuceni pochodovat ulicemi

Generál Avzalov dříve sloužil jako dočasný velitel ruského letectva, zatímco generál Surovikin velel ruským ozbrojeným silám na Ukrajině. V červenci bylo vzneseno podezření, že generál Avzalov nahradil generála Surovikina, když byl první zmíněný na oficiálním videozáznamu předávám zprávu letectva generálu Valeriji Gerasimovovi, nejvyššímu vojenskému důstojníkovi Ruska.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *