Hongkong uvěznil ženu za urážku čínské národní hymny během olympijských oslav


Hongkong
CNN

Žena, která mávala vlajkou z britské koloniální éry na oslavu Hongkongu, se stala držitelkou olympijského zlata a stala se první osobou ve městě uvězněnou za urážku čínské národní hymny.

Hongkongská veřejnoprávní televize RTHK uvedla, že Paula Leungová, 42letá online novinářka, se k obvinění přiznala a byla ve čtvrtek odsouzena ke třem měsícům vězení.

Leungová, která řekla, že má autismus a poruchu učení, mi ulehčila, že mávala vlajkou v obchodním centru, když velká obrazovka ukazovala medailový ceremoniál po vítězství Edgara Cheunga ve fólii na olympijských hrách v Tokiu v červenci 2021.

Velké davy se shromáždily, aby oslavily historicky druhou zlatou olympijskou medaili v Hongkongu a první v šermu, ale scéna se stala bouřlivou, když při slavnostním předávání cen zazněla čínská hymna a někteří lidé začali pískat.

Hongkong, bývalá britská kolonie, se na olympijských hrách nadále samostatně reprezentuje proti Číně, přestože byla v roce 1997 předána čínské suverenitě.

Cheungovo vítězství bylo mnohými vnímáno jako průlom pro hongkongské sportovce a vzácný okamžik osamělosti ve městě, které v posledních letech otřásaly protivládními protesty.

Ale použití čínské národní hymny – „Pochodu dobrovolníků“ – k oslavě jeho vítězství bylo kontroverzní, protože to bylo poprvé, kdy byla hymna použita na olympijské medailové ceremonii pro sportovce z Hongkongu. Když Lee Lai Shan získal jediné další zlato Hongkongu na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996, hrálo se „Bůh ochraňuj královnu“ a byla vztyčena britská koloniální vlajka pro Hongkong.

Prodemokratickí demonstranti ve městě někdy používali k oslavě symboly z britské koloniální éry výzva Proti stále pevnějšímu sevření poloautonomního města pevninské Číny.

Demonstranti často mávali vlajkou z koloniální éry na prodemokratických demonstracích, které se konaly po celém městě v roce 2019, zatímco několik tisíc obyvatel Hongkongu se seřadilo před britským konzulátem, aby vzdalo úctu britské královně Alžbětě II. po její smrti v září. jejich činy jako Jemná forma protestu.

READ  Vlna veder: Západoevropské země počátkem léta vadnou, což zhoršuje obavy ze změny klimatu

Od té doby, co Čína v červnu 2020 zavedla zákon o národní bezpečnosti, aby potlačila silné prodemokratické protesty, jsou veřejná shromáždění vzácná.

Tentýž měsíc místní úřady v Hongkongu schválily legislativu, podle níž je urážka čínské hymny trestným činem, za který lze uložit až tři roky vězení a maximální pokutu 6 400 USD (50 000 HKD).

Legislativa vyžaduje, aby lidé „vstali vážně a důstojně se odnesli“, když hrají nebo zpívají „Pochod dobrovolníků“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.