Merkelová říká, že výhradní Německo mohlo být ohledně Číny zpočátku naivní

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla agentuře Reuters, že Německo mohlo být zpočátku v některých oblastech spolupráce s Čínou naivní, ale nemělo by v reakci na rostoucí napětí přerušit všechny kontakty.

Strategie angažování Merkelové vedla k tomu, že se Čína za 16 let v úřadu stala německým obchodním partnerem číslo jedna, a formovala pozici Evropy vůči rostoucí asijské supervelmoci, a to i přes obavy z nekalé konkurence a průmyslové špionáže.

„Možná jsme byli zpočátku příliš naivní v našem přístupu k některým kooperativním partnerstvím,“ řekla Merkelová v rozhovoru. „V těchto dnech se díváme pozorně a oprávněně.“

Merkelová, která se loni v září neucházela o znovuzvolení a opustí úřad, jakmile bude dohodnuta nová vláda, uvedla, že Německo a EU v širším měřítku by přesto měly pokračovat ve spolupráci s Čínou a mohly by se od sebe navzájem učit.

„Úplné oddělení by z mého pohledu nebylo správné, uškodilo by nám to,“ řekla.

Čína se v roce 2016 stala největším obchodním partnerem Německa a její rychlá ekonomická expanze po celou dobu jejího funkčního období podporovala německý růst. Někteří kritici však tvrdí, že Německo je nyní příliš závislé na Číně a příliš shovívavé k Pekingu v trapných otázkách, jako je porušování lidských práv.

Merkelova vláda uvedla, že se vždy zabývala otázkami lidských práv při svých oficiálních návštěvách Pekingu – kterých bylo nejméně 12 – a snaží se diverzifikovat obchod v Asii.

Merkelová uvedla, že Německo v současné době s Pekingem jedná o duševním vlastnictví a patentové ochraně, „ohledně čínských studentů v Německu a německých společností působících v Číně“.

Řekla také, že západní demokracie, které se pokusily vytvořit etické standardy pro nové technologie, musí držet krok s inovacemi, aby pochopily jejich dopad.

„V současné době tomu tak v Evropě v oblastech, jako jsou kvantové počítače a umělá inteligence, není,“ řekla. „Čína a Spojené státy jsou v mnoha oblastech lepší.“

READ  Běloruský vůdce varuje, aby Putina nezahnal do jaderného kouta

Merkelová ale řekla, že země musí stále chránit svou životně důležitou infrastrukturu, a poukázala na nové Německo Zákon o bezpečnosti IT To představuje značné překážky pro výrobce telekomunikačních síťových zařízení nové generace, jako je čínský Huawei.

„Cítím však, že je vždy důležité zdůraznit, že jednotlivé společnosti by neměly být hned od začátku opomenuty.“

Merkelová nyní jedná dočasně, dokud nebude vytvořena nová koaliční vláda, jejíž někteří potenciální členové požadují tvrdší postoj vůči Číně.

„Potřebujeme otevřený systém, ve kterém jsou všichni hodnoceni podle stejných kritérií,“ řekla.

Reportáž Andrease Reinkeho; Psaní Sarah Marsh; Střih Kevin Levy

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.