Moskva tvrdí, že „ruský strach“ z pobaltských států vztahy dále poškodí

LONDÝN (Reuters) – Rusko odsoudilo zničení sovětských válečných památníků ve třech pobaltských státech a obvinilo ho v úterý z pronásledování rusky mluvících menšin.

Moskva v důrazně formulovaném prohlášení uvedla, že Lotyšsko, Litva a Estonsko se provinily xenofobií a uvedly, že se svými etnickými ruskými menšinami zacházejí jako s „druhotřídními jednotlivci“. Uvedla, že média, školky a rusky mluvící školy byly uzavřeny.

„To, co se nyní děje v pobaltských státech, je pro nás nepřijatelné a zcela jistě to ovlivní stav bilaterálních vztahů s těmito zeměmi, které jsou již nyní ve stavu naprostého zhoršení,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Stěžovala si na „protiruské přístupy“ a „bezprecedentní kampaň, ve skutečnosti blízká fašismu, kterou zahájily úřady pobaltských států s cílem brutálně odstranit pomníky sovětským vojákům“.

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zakharová 12. srpna obvinila pobaltské státy ze spáchání „neonacistického obvinění“.

Obvinění z „neonacismu“ je významné, protože prezident Vladimir Putin použil stejné obvinění k ospravedlnění své invaze na Ukrajinu 24. února. Ukrajina a Západ to odmítly jako falešnou záminku k zahájení okupační války.

Pobaltské státy byly v roce 1940 anektovány Sovětským svazem, poté okupovány nacistickým Německem, než se vrátily pod vládu Moskvy jako součást sovětského komunistického bloku, dokud nezískaly nezávislost s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991.

Všichni tři jsou členy Evropské unie a NATO a jejich vztahy s Moskvou se od začátku války prudce zhoršily.

25. srpna lotyšské úřady zbořily „Pomník osvoboditelů sovětského Lotyšska a Rigy od německých fašistických útočníků v Rize, vysoký 80 metrů“. Lotyšský parlament demolici schválil v květnu a jako důvod uvedl ruskou invazi na Ukrajinu.

Estonsko 16. srpna oznámilo, že začne odstraňovat stopy sovětské éry s odvoláním na obavy o veřejný pořádek.

(zpráva agentury Reuters, napsal Mark Trevelyan); Střih Kevin Levy

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.