Jak Čína plánuje kontrolovat volby v Hongkongu a zvýšit úroveň „vlastenců“

Čína ve čtvrtek souhlasila s drastickou reformou hongkonských volebních pravidel, která pravděpodobně zabrání mnoha prodemokratickým politikům ve volbách, což posílí kontrolu nad pekingským územím.

Národní lidový kongres, zákonodárný sbor kontrolovaný Komunistickou stranou Číny, hlasoval téměř jednomyslně, aby dal loajalistům v Pekingu větší moc zvolit si místního vůdce Hongkongu i členy zákonodárného sboru. Toto rozhodnutí je založeno na komplexním hongkongském zákoně o národní bezpečnosti, který byl v loňském roce zaveden po měsících protestů a který úřad použil k potlačení disentu v bývalé britské kolonii.

Premiér Li Keqiang na své výroční tiskové konferenci uvedl, že nová legislativa je nezbytná k zajištění toho, aby provincii spravovali „vlastenci“. Kritici však tvrdí, že nový volební systém odstraní již tak omezenou demokracii, které se Hongkong těšil po svém návratu k čínské svrchovanosti v roce 1997.

Tady je to, co víme o změnách.

Do dnešního dne si hongkongského výkonného ředitele vybrala 1200členná volební komise, v níž dominovali spojenci Pekingu. To umožnilo Číně vybrat si vůdce, kterým důvěřovala.

Masivní vlna podpory demokratického hnutí v regionu během masivních protestů v roce 2019 však zvýšila pravděpodobnost, že opozice získá většinu hlasů, aby zmařila volbu Pekingu.

Peking plánuje přidat do komise dalších 300 stránek, což by mohlo umožnit rozdělení více křesel mezi její spojence. Kongres také zavedl nové pravidlo, které by demokratům pravděpodobně zabránilo v hlasování volební komise. Aby mohl být kandidát nominován, bude nyní potřebovat alespoň určitou podporu od každé z pěti hlavních skupin ve výboru. Peking by nyní měl možnost vytvořit ze svých loajalistů úplně jednu skupinu, která by zabránila prodemokratickým kandidátům.

Je pravděpodobné, že takové kroky připraví příznivce demokracie o mnoho slov, když výbor hlasuje začátkem příštího roku o volbě hongkongského vůdce. Současná generální ředitelka Carrie Lam je způsobilá kandidovat na znovuzvolení, ale zatím musí říci, zda ano.

READ  Trudeau čelí chladné realitě po osamělém týdnu na světové scéně

Peking rovněž umožní volební komisi přímo jmenovat některé členy hongkonského zákonodárného sboru. Pro mnohé je to neúspěch, protože komise ztratila moc jmenovat zákonodárce několik let po návratu Hongkongu pod čínskou suverenitu z britské nadvlády.

„Myslím, že se obecně jedná o efektivní, rychlý a agresivní typ balíčku reverzní demokratizace,“ uvedla hongkonská politická analytička Sony Lu. „Prodemokratické síly, i kdyby mohly získat všechna přímo volená místa, by byly odsouzeny k trvalé menšině.“

Polovinu křesel v zákonodárném sboru v současné době vybírají přímé volby a druhou polovinu tzv. Funkční volební obvody: různé profese, obchodní skupiny a jiné zvláštní zájmy. Donedávna měli demokraté asi dvacet křesel, často využívali svou přítomnost Protestovat proti zásahům Číny do autonomie regionu a blokovat některá opatření místní správy.

Lam, generální ředitelka Hongkongu, uvedla, že změny zabrání opozičním politikům v narušení zákonodárného sboru známého jako LegCo.

„Budeme schopni vyřešit problém LegCo, který v posledních letech učinil vše politickým a účinně se vypořádal s bezohlednými pohyby nebo vnitřní rozporem, které rozdělily Hongkong,“ řekla.

Peking nařídil zákonodárné radě, aby se ze 70 zvýšila na 90 křesel. Neřeklo se, kolik z těchto křesel přidělí přímo volební komise.

Kongres také uvedl, že hongkongská vláda zřídí samostatný výbor, který bude prověřovat kandidáty, kteří se budou snažit kandidovat do zákonodárného sboru nebo generálního ředitele. Tento proces je navržen tak, aby vyloučil každého, kdo by mohl být vnímán jako neloajální vůči Pekingu.

Ještě předtím, než tato legislativa vstoupila v platnost, se hongkonská vláda podporovaná Pekingem rychle uklidnila.

Několik aktivistů bylo zatčeno nebo zatčeno na základě obvinění souvisejících s NSL, včetně Joshua Wonga. Martin Lee, známý jako „otec demokracie“ v Hongkongu; A Benny Tay, právník. Jejich hlas byl znatelně slabý.

READ  Japonsko právě naznačilo velký posun ve své budoucnosti po Fukušimě

Prodemokratičtí aktivisté varovali, že změny volebních zákonů budou kvůli omezeným hlasovacím právům v zemi umíráčkem.

Lu Qin Hee, předseda Demokratické strany a jedna z mála bezvýhradných osobností opozice, popsal volební změny jako „smutný krok pro Hongkong“.

„Měli by zajistit, aby zákonodárce lépe reagoval na hlas lidu, než aby potlačoval hlasy lidu, jak je tomu nyní v jejich návrhu,“ řekl pan Luo.

„Myslím si, že v budoucnu budou tito zákonodárci stále méně reprezentativní pro obyvatele Hongkongu a budou to jen někteří loajalisté, kteří nemohou nic dělat a nemohou zastupovat obyvatele Hongkongu vůbec,“ řekl.

Americký ministr zahraničí Anthony J. Blinken rozhodnutí čínského zákonodárce.

„Tato opatření upírají obyvatelům Hongkongu hlas v jejich správě tím, že omezují politickou účast, omezují demokratické zastoupení a potlačují politickou debatu,“ uvedl Blinken v prohlášení zaslaném e-mailem.

Minulý měsíc hongkongské úřady obvinily 47 lidí – mnoho z nich známých aktivistů za demokracii – ze spiknutí za účelem sabotáže.

Jejich zločinem byla v očích policie jejich role při pořádání primárních voleb, jejichž cílem bylo pomoci identifikovat prodemokratické kandidáty na parlamentní volby, které se měly konat loni v září. Vláda tyto volby pod záminkou pandemie odložila o rok a naznačila, že při přípravě a provádění nového volebního zákona může být zapotřebí dalšího odložení.

Keith Bradsher Zmínil jsem se z Pekingu a Chris Buckley Ze Sydney v Austrálii. Austin Ramsey Přispělo k hlášení z Hongkongu. Liu YiA Albi Chang A Claire Fu Přispět k výzkumu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *