Představitelé Gazy tvrdí, že izraelské bomby vysídlily lidi v táboře Khiam a zabily 40 lidí

Představitelé Gazy tvrdí, že izraelské bomby vysídlily lidi v táboře Khiam a zabily 40 lidí

Desítky lidí byly zabity v Rafáhu v neděli pozdě poté, co izraelský nálet zasáhl oblast, kde se vysídlení civilisté ukrývali ve stanech, a vyvolal požár v celém táboře, uvedli místní představitelé.

Snímky ukazovaly oblast pohlcenou plameny, když křičící Palestinci prchali do bezpečí, a některá videa sdílená na sociálních sítích ukazovala znepokojivé obrázky včetně těžce popálených těl a muže nesoucího něco, co vypadalo jako bezhlavé tělo malého dítěte.

Útok vyvolal odsouzení představitelů OSN a arabských vůdců jen několik dní poté, co Nejvyšší soud OSN nařídil Izraeli zastavit útok na město Gaza na jihu země, kam se uchýlilo více než milion lidí. Katar varoval, že by mohl bránit snahám o dosažení dohody o příměří, zatímco izraelský vojenský prokurátor uvedl, že „extrémně vážný“ incident je vyšetřován.

Izraelská armáda uvedla, že se zaměřila na dva vysoké vůdce Hamasu, ale přezkoumá zprávy o šíření požáru do oblastí, kde civilisté hledali útočiště.

NBC News nebyla schopna nezávisle ověřit situaci na místě.

„Řekli, že je to bezpečné“

Ministerstvo zdravotnictví Gazy oznámilo, že ve čtvrti Tal al-Sultan bylo zabito nejméně 35 lidí, většinou žen a dětí. První záchranáři varovali, že počet obětí se může zvýšit, protože mnozí byli uvězněni v požárech, které vypukly po bombardování.

Palestinská civilní obrana v Rafahu v pondělí uvedla, že počet obětí vzrostl na nejméně 40 lidí.

„Tento masakr je největší, jakého bylo město Rafah svědkem za poslední měsíce,“ řekl NBC News mluvčí palestinské civilní obrany Muhammad al-Mughir. Potvrdil, že oblast, která byla bombardována, byla označena jako „humanitární zóna“ vedle skladišť OSN.

Do nemocnice Deir al-Balah v centrálním pásmu Gazy byl v neděli převezen zraněný Palestinec.Abdel Karim Hanna/AP

Jedna rodina popsala svůj trýznivý útěk poté, co se zdálo, že byl zasažen bytový dům, ve kterém se ukrývali.

READ  Studie WHO a Mezinárodní organizace práce zjistila, že dlouhá pracovní doba zabije ročně 745 000 lidí

„Najednou byla okna rozbitá,“ řekla Hala Siyam posádce NBC News na zemi. „Děti se bály, všichni jsme vyšli na ulici.“

Siam řekla o oblasti, kde se ona a její rodina uchýlili: „Říkali, že v Rafahu není žádné bezpečné místo.“

Izraelská armáda uvedla, že její nálet byl zaměřen na dva vůdce Hamásu Řekla, že jsou zodpovědní za organizování teroristických útoků na okupovaném Západním břehu Jordánu. Uvedla, že si byla vědoma zpráv, že civilní stany při náletu začaly hořet a že incident je „v šetření“.

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že „útok byl proveden proti cílům, které jsou v souladu s mezinárodním právem“, a dodala, že použila „přesnou munici“ založenou na „přesných zpravodajských informacích naznačujících, že oblast využívá Hamás“.

Izraelská armáda okamžitě nereagovala na žádost o vyjádření, zda se zaměřovala na oblast v určené bezpečné zóně.

Izraelský vojenský prokurátor označil incident za „extrémně závažný“ a uvedl, že probíhá vyšetřování.

„Izraelská armáda lituje jakékoli újmy způsobené nebojujícím během války,“ řekl generálmajor Yifat Tomer Yerushalmi na konferenci pořádané izraelskou advokátní komorou a rádiem France 24. zmíněno.

Hamas v prohlášení popsal nálet jako strašlivý „masakr“ a nepotvrdil zabití velitele nebo vysokého vůdce.

Dříve v neděli brigády Al-Qassam, vojenské křídlo hnutí Hamás, oznámily odpálení rakety na Izrael mířící na Tel Aviv. Izraelská armáda uvedla, že bylo identifikováno osm granátů, které přecházely z oblasti Rafahu na izraelské území, a několik střel bylo zachyceno.

Novinář NBC News byl svědkem jednoho z těchto odposlechů poté, co poprvé za několik týdnů zazněly sirény varující před přicházejícím požárem v Izraeli. Bezprostředně nebyly hlášeny žádné oběti nebo škody v oblasti.

Když se objevilo video z nedělního smrtelného útoku v Rafáhu, v mezinárodním společenství narostl hněv, přičemž zprostředkovatelé Katar a Egypt útok odsoudili „nejdůrazněji“ a označili útok za porušení mezinárodního práva.

READ  Carův potomek se stal prvním členem královské rodiny, který se od revoluce oženil v Rusku

Katar, hlavní zprostředkovatel jednání s Hamásem o dosažení dohody o příměří, která by zajistila propuštění rukojmích, které Hamás stále drží, v pondělí uvedl, že útok by mohl ohrozit snahy o příměří.

Zdá se, že Bidenova administrativa se od pondělního rána veřejně nevyjádřila.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *