G7: Ital Meloni bagatelizuje spor o potraty s francouzským prezidentem Macronem

G7: Ital Meloni bagatelizuje spor o potraty s francouzským prezidentem Macronem

zdroj obrázku, Ettore Ferrari/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Komentář k fotce, Během nedávného summitu G7 panovalo mezi Emmanuelem Macronem a Giorgií Meloniovou jasné napětí

  • autor, Catherine Armstrongová
  • Role, BBC novinky

Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že domnělá hádka ohledně absence slova „potrat“ v prohlášení G7 byla nepřiměřená.

Vydala odpověď poté, co se v závěrečném komuniké na letošním summitu v Itálii vynechal závazek zemí G7 loni řešit přístup k „bezpečným a legálním potratům“.

Jak Francie, tak Spojené státy byly údajně součástí diplomatického přetahování s Itálií o to, zda by měl být v závěrečném prohlášení zmíněn potrat.

Francouzský prezident Emmanuel Macron již dříve řekl, že „lituje“ opomenutí, a řekl, že Francie hlasovala pro zakotvení práva na potrat do ústavy země, ale že Italové nemají „stejné pocity“.

Ale paní Meloniová na sobotní tiskové konferenci řekla, že věří, že kontroverze je „zcela umělá“ a že na summitu není o čem polemizovat.

Loňské prohlášení, které následovalo po summitu v japonském městě Hirošima, uvedlo: „Znovu potvrzujeme náš plný závazek k dosažení komplexních práv na sexuální a reprodukční zdraví.“ [Sexual and Reproductive Health and Rights] Pro všechny, včetně řešení přístupu k bezpečnému a legálnímu potratu a péči po potratu.“

Pro srovnání, letošní prohlášení zní: „Opakujeme naše závazky v prohlášení hirošimských lídrů o univerzálním přístupu k adekvátním, cenově dostupným a vysoce kvalitním zdravotním službám pro ženy, včetně univerzálního sexuálního a reprodukčního zdraví a práv.“

Paní Meloni uvedla, že důvod pro vypuštění zmínek o potratech v novějším textu byl zcela přirozený a jde o snahu zabránit významnému zdvojování dokumentu.

„Obvykle se stává, že se v závěrečných dokumentech těchto sezení neopakují věci, které již byly považovány za samozřejmé,“ řekla.

G7 je skupina sedmi nejbohatších zemí světa – Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států – která se schází, tvoří dohody a zveřejňuje společná prohlášení o světových událostech.

Summitu pořádaného Itálií v jižní části Apulie se zúčastnili také zástupci dalších zemí včetně Turecka, Indie a Ukrajiny.

Američtí představitelé řekli New York Times, že americký prezident Joe Biden ustoupil poté, co byl informován, že Meloni nechce do prohlášení zahrnout slova „potrat“ a „reprodukční práva“.

Francouzský prezident Macron v rozhovoru pro italskou tiskovou agenturu ANSA řekl, že se „omlouvá“, že neuvedl zmínky o potratech.

Macron řekl: „Francie má vizi rovnosti mezi ženami a muži, ale není to vize sdílená všemi politickými frakcemi.“

Meloniová uvedla, že věří, že je „obrovská chyba“, když Macron, jak se vyjádřila, využil summit G7 k propagaci nadcházejících francouzských voleb.

zdroj obrázku, Cerro Fusco/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Komentář k fotce, Papež František byl mezi účastníky summitu G7 v Itálii

Není to jen otázka potratů, kvůli kterým se Francie a Itálie údajně neshodnou. Diplomatické zdroje agentuře AFP řekly, že Řím znepokojilo oznámení Paříže o nové půjčce v hodnotě 50 miliard dolarů Ukrajině, než byla plně potvrzena.

Když Macron ve čtvrtek večer dorazil na státní večeři, bylo vidět, že Meloni na něj vrhá ocelový pohled – zjevné napětí, které mnozí na sociálních sítích zaznamenali.

Zeť paní Meloni a současný ministr zemědělství Francisco Lollobrigida se zeptal, zda je vhodné zmínit potraty v závěrečném prohlášení na schůzce G7, kde byl papež přítomen.

„Pokud jsou [the G7 countries] „Rozhodl se to nezahrnout, takže musí existovat důvod a důvod, který je více než přijatelný,“ řekl.

Ačkoli je interrupce v Itálii technicky legální, přístup k interrupci zůstává nejednotný kvůli velkému počtu lékařského personálu, který je považován za „odmítače z důvodu svědomí“, a proto je může odmítnout provést.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *