Civilní námořník zůstává nezvěstný dva dny poté, co militanti Houthi bombardovali nákladní loď v Rudém moři

Civilní námořník zůstává nezvěstný dva dny poté, co militanti Houthi bombardovali nákladní loď v Rudém moři

Specialista na masovou komunikaci 2. třídy Marcus L. Stanley/americké námořnictvo/AP

Řízený raketový křižník USS Philippine Sea na archivní fotografii z roku 2014 The USS Philippine Sea pomohl zachránit posádku nákladní lodi M/V Tutor, která byla zasažena militanty Houthi v Rudém moři. Jeden civilní námořník se stále pohřešuje.CNN

Americké centrální velení v pátek oznámilo, že civilní námořník se v Rudém moři stále pohřešuje dva dny poté, co posádka nákladní lodi napadená Húsíy utekla.

St drone mořské hladiny Ústřední velení USA uvedlo, že útok na loď M/V Tutor plující pod vlajkou Libérie, vlastněnou a provozovanou Řeckem, způsobil vážné záplavy a poškození strojovny. Posádka opustila loď a byla zachráněna americkými a partnerskými silami, včetně USS Philippine Sea.

Americké centrální velení uvedlo, že nákladní loď byla stále v Rudém moři a unikala z ní voda. Loď se vzdaluje od své poslední hlášené polohy, podle britských námořních obchodních operací.

Ve čtvrtek militanti Houthi podporovaní Íránem zasáhli další nákladní loď, M/V Verbena, při dvou samostatných raketových útocích v Adenském zálivu, vážně zranili civilního námořníka a způsobili požáry na palubě, podle amerického ústředního velení.

Zraněný námořník z M/V Verbena byl lékařsky evakuován letadlem z nedaleké americké válečné lodi.

Posádka nákladní lodi plující pod Palau, kterou vlastní Ukrajina a provozuje Polsko, požáry uhasila a pokračovala v cestě, uvedly Spojené státy.

„Toto pokračující zlomyslné a bezohledné chování Húsíů podporovaných Íránem ohrožuje regionální stabilitu a ohrožuje životy námořníků přes Rudé moře a Adenský záliv, Húsíové tvrdí, že jednají jménem Palestinců v Gaze, přesto se zaměřují na a ohrožovat,“ uvedlo ve svém prohlášení Ústřední velení USA „Životy příslušníků třetích zemí, kteří nemají žádnou spojitost s konfliktem v Gaze, „Stálá hrozba pro mezinárodní obchod, kterou představují Húsíové, ve skutečnosti ztěžuje poskytování tolik potřebné pomoc lidem v Jemenu a Gaze.

READ  Indie vypouští přistávací modul Chandrayaan-3 směrem k jižnímu pólu Měsíce

Húsíové od října vypálili desítky raket a dronů na lodě v Rudém moři a Adenském zálivu, včetně jednoho útoku v březnu. Tři členové posádky M/V True Confidence byli zabitiliberijská loď na hromadný náklad plující pod vlajkou Barbadosu.

Spojené státy a Spojené království provedly několik kol úderů proti Húsíům v Jemenu, včetně minulého týdne, ve snaze omezit jejich dodávky zbraní. Ale Húsíové neprokázali žádné známky toho, že by zastavili své útoky.

Ústřední velení USA uvedlo: „Spojené státy budou pokračovat ve spolupráci se svými partnery, aby pohnali Húsíje k odpovědnosti a podkopali jejich vojenské schopnosti.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *