Ostrá kritika mírových podmínek předložených Vladimirem Putinem na ukrajinském summitu

Ostrá kritika mírových podmínek předložených Vladimirem Putinem na ukrajinském summitu
Komentář k fotce, Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

  • autor, Dearbil Jordan
  • Role, zpravodaj BBC News

Lídři Itálie a Německa důrazně odmítli podmínky příměří Vladimira Putina k zastavení války na Ukrajině, když se desítky zemí sešly na dvoudenním summitu ve Švýcarsku, aby projednaly ukončení konfliktu.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila plán ruského prezidenta za „propagandu“, která fakticky naznačuje, že by se Ukrajina „měla stáhnout z Ukrajiny“.

Německý kancléř Olaf Scholz to odmítl a označil to za „diktátorský mír“.

Návrh deklarace vydaný summitem znovu potvrzuje územní celistvost Ukrajiny a jednoznačně odmítá jakoukoli jadernou hrozbu vůči zemi.

Putin v pátek prohlásil, že bude souhlasit s příměřím, pokud Ukrajina stáhne své síly ze čtyř regionů, které Rusko částečně okupuje a tvrdí, že je anektovalo.

Andriy Yermak, náčelník štábu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, řekl BBC na švýcarském summitu, že „nebudou existovat žádné ústupky ohledně nezávislosti, suverenity nebo územní celistvosti“.

Putin odhalil své podmínky před dvoudenním mírovým summitem na Ukrajině, jehož cílem je projednat základní principy ukončení války.

Této akce se účastní více než 90 zemí a mezinárodních institucí. Jde o největší shromáždění na Ukrajině od úplné invaze.

Ale Rusko nebylo pozváno, stejně jako Čína – hlavní spojenec Ruska –, takže očekávání významného pokroku v této fázi jsou nízká.

V komentáři k Putinovu návrhu Meloni řekl: „Nezdá se mi jako zvlášť účinný návrh na vyjednávání říkat Ukrajině, že se musí z Ukrajiny stáhnout.“

Britský premiér Rishi Sunak obvinil ruského prezidenta z toho, že „utkal falešný narativ o jeho ochotě vyjednávat“.

Ukrajina již prezentovala setkání na odlehlém místě v Bürgenstocku jako úspěšné s odkazem na jeho globální dosah a počet zastoupených zemí.

Zelenskyj řekl, že Ukrajina chce „dát diplomacii šanci“ a ukázat, že „společné úsilí“ může zastavit války.

Řekl: „Věřím, že zde na summitu budeme svědky historie. Doufám, že spravedlivého míru bude dosaženo co nejdříve.“

Jeho pobočník Yermak – vlivná postava ukrajinské politiky – ignoroval nepřítomnost Číny a navrhl, že až bude připraven společný plán mírových rozhovorů, mohl by být předložen Rusku.

„Věříme, že by se to mohlo stát na druhém summitu na úrovni lídrů,“ řekl.

Putin již vyloučil jakýkoli mírový proces za podmínek Ukrajiny. Čtyři ukrajinské regiony, z nichž chce, aby se Ukrajina stáhla, jsou jen částečně okupovány Ruskem, o kterém tvrdí, že jej anektovalo v roce 2022. Hlasování, které tehdy proběhlo, bylo na Ukrajině a na Západě odsouzeno jako podvod.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla: „Dnešní zmrazení konfliktu s cizími silami okupujícími ukrajinské území není řešením.“

„Ve skutečnosti je to recept na budoucí útočné války,“ dodala.

Ukrajina označila Putinovy ​​podmínky příměří za „urážku zdravého rozumu“.

Zúčastněné země mají v neděli oficiálně přijmout návrh deklarace potvrzující územní celistvost Ukrajiny.

Vedoucí představitelé také uvedli, že bezpečný tranzit komerční lodní dopravy v Černém a Azovském moři je zásadní pro globální potravinovou bezpečnost. Návrh textu rovněž vyzývá k výměně válečných zajatců.

Komentář k fotce, Na mírovém summitu ve Švýcarsku bylo zastoupeno více než 90 zemí.

Švýcarský summit přichází poté, co se lídři G7 dohodli na využití výhod zmrazených ruských aktiv, aby pomohli Ukrajině bránit se proti invazi ruských sil.

V rámci plánu G7 budou 3 miliardy dolarů použity na zaplacení ročních úroků z půjčky Ukrajině ve výši 50 miliard dolarů získané na mezinárodních trzích.

Očekává se, že peníze dorazí až na konci roku, ale jsou považovány za dlouhodobé řešení na podporu válečného úsilí a ekonomiky Ukrajiny.

V blízké budoucnosti Ukrajina říká, že naléhavě potřebuje další zbraně – především systémy protivzdušné obrany pro boj proti ruským raketovým útokům a útokům dronů, stejně jako stíhačky F-16, které, jak doufá, začnou přicházet již letos v létě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *