Mírová jednání „zítra“, pokud se Rusko stáhne z Ukrajiny – Zelenskij

Mírová jednání „zítra“, pokud se Rusko stáhne z Ukrajiny – Zelenskij
Komentář k fotce, Zelenskij a další světoví lídři učinili závěrečná prohlášení po summitu

  • autor, Robert Greenall
  • Role, BBC novinky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Kyjev zítra povede mírová jednání s Ruskem, pokud se Moskva stáhne z celého ukrajinského území.

Na závěr mírového summitu ve Švýcarsku ale řekl, že ruský prezident Vladimir Putin válku neukončí a musí být zastavena „jakýmkoli možným způsobem“, ať už vojenskými nebo diplomatickými prostředky.

Dodal, že západní pomoc k vítězství ve válce nestačí, ale summit ukázal, že mezinárodní podpora Ukrajině neslábne.

Schůzka byla zakončena závazkem desítek zemí k územní celistvosti Ukrajiny.

Byl přijat závěrečný dokument, který obvinil Rusko z rozsáhlého utrpení a zničení války.

Mnoho zúčastněných zemí včetně Indie, Jižní Afriky a Saúdské Arábie jej však nepodepsalo.

Summit si klade za cíl vytvořit co nejširší podporu procesu, který by mohl pomoci ukončit válku na Ukrajině.

Summitu se zúčastnilo více než 90 zemí a mezinárodních organizací.

Rusko nebylo pozváno a Čína, jeho největší podporovatel, nebyla přítomna, což vedlo některé k pochybnostem o účinnosti summitu.

Někteří z těch, kteří se shromáždili ve švýcarském letovisku Bürgenstock, nebyli nejbližšími příznivci Ukrajiny, včetně Saúdské Arábie, jejíž ministr zahraničí varoval, že Ukrajina bude muset učinit obtížné ústupky, a Keni, která se veřejně ohradila proti nedávným sankcím vůči Rusku.

Závěrečný dokument vyzývá k obnovení ukrajinské kontroly nad jadernou elektrárnou Záporižžja, která je v současnosti okupována Ruskem.

Rezoluce také odkazuje na ruskou invazi jako na „válku“, což Moskva odmítla.

Vyzvala k výměně všech vězňů a návratu dětí unesených Ruskem.

Zelenskyj v projevu k novinářům po summitu poděkoval světovým vůdcům, kteří se ho zúčastnili, a řekl, že je vděčný, že svou účastí prokázali nezávislost navzdory tlaku Ruska, aby se drželi stranou.

„Tento summit říká mezinárodní podporu [for Ukraine] Neoslabuje,“ řekl s tím, že země, které se předtím neúčastnily diplomatického úsilí, se k procesu připojily.

Když se ho BBC zeptala, zda ho slabší postavení Ukrajiny na bojišti přimělo zvažovat diplomatické kroky, odpověděl, že tomu tak není a že Ukrajina vždy mluvila o míru.

Řekl, že přítomnost Moskvy na jednáních ukáže její připravenost k míru.

„Rusko může zítra zahájit jednání, pokud se stáhne z našich zemí,“ řekl.

Zelenskyj také řekl, že Čína není nepřítelem Ukrajiny.

„Respektujeme Čínu a její územní celistvost a chceme, aby Čína udělala totéž pro nás,“ řekl a vyzval Peking, aby se vážně zapojil do vytváření mírových návrhů.

Předtím nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že přítomní jsou jednotní v úsilí o mír na Ukrajině.

„Všichni víme, že jsme teprve na začátku, na začátku cesty k míru,“ řekl.

„A přestože někteří z nás u tohoto stolu mají různé názory na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, nedejme se mýlit… Jsme zcela jednotní ve sdílené vizi zásad, hodnot a slušnosti.“

„Nenapadnete jinou zemi. Neunesete děti. Nehrajete si na politiku se světovými dodávkami potravin. A neohrozíte jadernou bezpečnost.“

Očekávalo se, že všechny delegace podpoří závěrečné prohlášení odsuzující ruskou invazi, ale rakouský kancléř Karl Nehammer v neděli novinářům řekl, že prohlášení nebude jednomyslně podpořeno.

Zelenskyj v sobotu řekl, že výsledky švýcarského summitu budou zaslány do Moskvy, „abychom na druhém mírovém summitu mohli určit skutečný konec války“.

Italská premiérka Giorgia Meloniová popsala věc jako „propagandu“ a britský premiér Rishi Sunak obvinil Putina, že „utká falešný narativ o jeho ochotě vyjednávat“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak v neděli řekl, že ruský vůdce nevyloučil rozhovory s Ukrajinou, ale dodal, že jsou zapotřebí záruky k zajištění jejich důvěryhodnosti a že Zelenskij nemůže být účastníkem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *