Taliban říká, že ženy v Afghánistánu by se měly na veřejnosti oblékat od hlavy až k patě: NPR

Afghánské ženy čekají, až dostanou potravinové příděly distribuované saúdskoarabskou humanitární skupinou v Kábulu 25. dubna. Vládci afghánského Talibanu v sobotu nařídili všem afghánským ženám, aby na veřejnosti nosily oblečení od hlavy až k patě.

Ibrahim Norouzi / AFP


Skrýt popisek

Přepínač titulků

Ibrahim Norouzi / AFP

Afghánské ženy čekají, až dostanou potravinové příděly distribuované saúdskoarabskou humanitární skupinou v Kábulu 25. dubna. Vládci afghánského Talibanu v sobotu nařídili všem afghánským ženám, aby na veřejnosti nosily oblečení od hlavy až k patě.

Ibrahim Norouzi / AFP

ISLAMABAD, Pákistán – Představitelé Talibanu oznámili, že se očekává, že ženy a dívky zůstanou doma, a pokud se odváží ven, budou nosit volné oblečení, které odhaluje pouze jejich oči – Upřednostňuje se burka.

Omezení pohybu a oblékání žen jsou nejpřísnější, jaké Taliban oznámil od svého srpnového nástupu k moci. Upozornila na rostoucí dominanci vůdců tvrdé linie skupiny, kteří podle všeho stojí za rozšířeným zákazem většiny žen a dívek navštěvovat střední školy.

Sobotní oznámení zřejmě potvrzuje obavy mnoha Afghánců, že Tálibán přežije dvě desetiletí po odchodu z moci. Když Taliban naposledy vládl – v letech 1996 až 2001 – také zavedl přísná omezení na oblékání a pohyb žen, což většině dívek bránilo chodit do školy.

Tato zpráva se setkala s nelibostí některých afghánských žen.

„Tolik bolesti a smutku pro mé ženy, mé srdce exploduje“ Šeherezáda Akbar tweetovalabývalý šéf významné afghánské lidskoprávní skupiny, který nyní žije v exilu.

Pravidla mohou znamenat, že mužský opatrovník ženy je potrestán

Směrnice pro dámské a dospívající oblečení přišla od úřadujícího ministra ctnosti a prevence neřesti Talibanu, známého militantu Khaleda Hanafiho.

READ  Vojenská junta v Mali si otírá nohy krví francouzských vojáků, Francie se zlobí

„Chceme, aby naše sestry žily důstojně a bezpečně,“ řekl.

Nebylo však jasné, jaké legislativní fáze – pokud vůbec nějaké – musí směrnice ještě provést. Afghánská státní agentura Bakhtar News Agency jej popsala jako návrh zákona „schválený a implementovaný“ nejvyšším vůdcem Talibanu Hebatullahem Achundzadou.

„Je to jen další krok blíže k tomu, abychom viděli, jak se hegemonie těchto živlů skutečně stahuje a vzdaluje se od Talibanu,“ řekl. Ashley Jacksonováspoluředitel keňského Centra pro studium ozbrojených skupin, které se zaměřuje na Taliban.

„Myslím, že to také symbolizuje vzestup tohoto pravidla na ministerstvu ctnosti, které v 90. letech hrálo podobně velkou roli.“

Bakhtarská tisková agentura uvedla, že pravidla budou postupně zaváděny, Nejprve kázáním a přesvědčováním – pak tresty.

Potrestána nebude žena, ale její mužští opatrovníci. Její bratr, otec, manžel nebo syn Bude obviněn z dodržování pravidelA budou se zodpovídat, pokud je vyzvete. Sankce se budou pohybovat od několik dní v vězení vyhodit je z práce.

To podle něj mění afghánské ženy v očích představitelů Talibanu v nezletilé Heather Barr Human Rights Watch.

„Tálibán již podniká velmi důležitý krok, pokud jde o zbavení autonomie, která stále existuje pro ženy a dívky,“ řekla.

„Vytvářejí situaci, kdy není ani v rukou samotných žen a dívek, aby se rozhodly, zda v tomto budou vzdorovat Talibanu a jaká rizika jsou ochotny podstoupit, aby byly v bezpečí, protože jde o jejich mužskou rodinu. členové, kteří jsou ohroženi, a ne oni sami.“

Pravidla by mohla ovlivnit snahu Talibanu o mezinárodní uznání

Asistenční mise OSN v Afghánistánu směrnici odsoudila s tím, že je „v rozporu s četnými ujištěními“, že Tálibán bude v posledním desetiletí respektovat lidská práva afghánských žen a dívek.

„Tato ujištění byla opakována po uchopení moci Talibanem v srpnu 2021, že ženám budou dána jejich práva, ať už v práci, ve vzdělávání nebo ve společnosti jako celku.“

READ  Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje narušení dodavatelského řetězce a zaměřuje se na společnosti využívající krize k účtování vyšších poplatků

Komplikuje to také úsilí Talibanu o získání mezinárodního uznání – i když to znesnadňuje mezinárodnímu společenství spolupracovat s Talibanem na zmírnění humanitární krize v zemi.

The Organizace spojených národů odhaduje, že 93 procent Afghánců nemá dostatek jídla pro sebea něco málo přes 8 milionů čelí hladovění.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.