Pobaltské státy prosazují změnu na summitu NATO

Litevský prezident Gitanas Nosida prohlásil, že hodlá tento týden na summitu NATO vyprovokovat konfrontaci s Ruskem.

Photo Alliance | Photo Alliance | Getty Images

Vše se změnilo, když Rusko napadlo Ukrajinu a obranná strategie NATO musí brát v úvahu nové bezpečnostní prostředí na východní straně Evropy. Toto je koordinované poselství tří pobaltských států Estonska, Lotyšska a Litvy před veledůležitým summitem NATO v Madridu tento týden.

Posílení obrany pobaltského regionu je považováno za jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, která mají učinit lídři NATO na summitu skupiny ve dnech 29. až 30. června.

Třicetičlenná vojenská aliance se připravuje na úvahy o tom, jak skupina zareaguje na novou bezpečnostní realitu v Evropě.

Musíme přejít k odstrašování odmítnutím. Potřebujeme důvěryhodnou vojenskou posilu na východní straně, která Putina odradí.

Estonské ministerstvo zahraničních věcí

Ruský útok na Ukrajinu nyní vstoupil do pátého měsíce V pobaltských státech vzrostly obavy Mohou být dalším vojenským cílem prezidenta Vladimira Putina.

Všechny členské státy NATO, Evropská unie, Estonsko, Lotyšsko a Litva opakovaně vyzývaly NATO, aby po ruské invazi na Ukrajinu 24. února zajistilo výrazné zvýšení počtu zahraničních sil rozmístěných v regionu.

Pobaltské státy rovněž prosazovaly naléhavou modernizaci aliančního přístupu tzv. „tripwire“.

Podle současné strategie NATO totiž estonská premiérka Kaja Kallasová varovala, že bývalá sovětská země a její historické hlavní město Tallinn budou v případě ruského útoku „vymazány z mapy“. Financial Times.

Kallas řekl, že Estonsko čelí existenční hrozbě současných plánů NATO na ochranu země před ruským útokem.

Pierre Marco Taka | Getty Images Novinky | Getty Images

Klass minulý týden novinářům řekl, že přístup NATO, který zahrnuje relativně malý počet vojáků, pravděpodobně povede k přepadení Estonska, než NATO o 180 dní později podnikne kroky k jeho osvobození.

READ  Sopka La Palma, živé aktualizace dnes: erupce, varování před tsunami a nejnovější zprávy | Kanárské ostrovy

„Panuje obecná shoda, že Triboirův přístup je zastaralý – Bucha a Irben nelze opakovat,“ řekl CNBC mluvčí estonského ministerstva zahraničí s odkazem na zvěrstva páchaná ruskými silami na dvou západních předměstích Kyjeva.

Dodali: „Jednoduše řečeno, říkáme, nechoďte, protože prohrajete.“ Ani nemysli na to, že přijdeš.“ „Musíme jednat, abychom odradili odmítnutím. Potřebujeme spolehlivou vojenskou posilu na východní straně, která Putina odradí. To by mělo zahrnovat více spojenců.“

Mluvčí NATO nebyl k zastižení, aby se vyjádřil.

Spojené království, které je od roku 2017 rámcovou zemí NATO pro síly v Estonsku, zdvojnásobilo své síly v zemi po opatřeních přijatých Ruskem od začátku roku. Svou přítomnost v Estonsku v posledních měsících posílily mimo jiné Francie a Dánsko.

Nová fronta v napětí mezi Ruskem a NATO?

Přestože jsou pobaltské státy od roku 2004 součástí NATO a Evropské unie, všechny tři je využívaly euro Jako jejich měna je jejich geografická poloha činí zranitelnými. Stejně jako Ukrajina mají všichni společnou hranici s Ruskem.

Je pozoruhodné, že zatímco Estonsko a Lotyšsko sdílí východní hranici s Ruskem, Litva sdílí západní hranici s ruskou provincií Kaliningrad.

Ve skutečnosti se skutečně stalo regionální postavení Kremlu u Baltského moře Hrozilo, že se stane novou frontou napětí mezi Ruskem a NATO.

Začátkem tohoto měsíce Litva zakázala tranzit některého zboží podléhajícího sankcím EU z Ruska do Kaliningradu, který využívá translitevské železnice pro osobní i nákladní dopravu. Tento krok přiměl Kreml, aby varoval před „vážnými následky“, které by občany pobaltského státu pocítily bolest.

Litevský prezident Gitanas Nosida Reuters Minulý týden byla země připravena, pokud Rusko podnikne odvetný krok a odpojí ji od regionální energetické sítě, a řekl, že neočekává, že by na Putina zaútočil.

Noseda dodal, že na summitu NATO v Madridu hodlá vyvolat konfrontaci s Ruskem, a řekl, že nesouhlas by mohl pomoci uklidnit „ty, kteří říkají, že bychom měli Rusku pomoci zachovat si tvář – a přitom nám arogantně vyhrožovat“.

Jeho komentáře se zdály být zastřeným odkazem na komentáře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který čelil odporu za to, že Západ ponižoval Putina.

Mluvčí litevského ministerstva zahraničí uvedl, že nová bezpečnostní realita v Evropě vyžaduje, aby se lídři NATO dohodli na nové základní linii pro pozici aliance v regionu. To znamená přejít od „předsunuté přítomnosti“, označované jako odstrašování s trestem, k „pokročilé obraně“, známé jako odstrašování odmítnutím.

„Usilujeme o to, aby odstrašování a obranná adaptace NATO zohledňovala geografické a geopolitické charakteristiky našeho regionu,“ řeklo litevské ministerstvo zahraničí CNBC s odkazem na vojenskou převahu Ruska v regionu, vojenskou integraci Kremlu s Běloruskem a „koridor Swalki“. Pás země v Polsku podél hranice s Litvou.

Estonsko, Litva a Lotyšsko se zavázaly zvýšit výdaje na obranu na 2,5 % HDP, což je závazek, díky kterému tyto tři pobaltské státy překročí 2% normu stanovenou NATO.

Orientační bod hodin LIMA v centru Rigy.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Lotyšské ministerstvo zahraničí řeklo CNBC, že posílení odstrašujícího a obranného postavení NATO bude jedním z primárních cílů summitu NATO v Madridu.

„Po zahájení ruské agrese proti Ukrajině se strategické bezpečnostní prostředí v celém euroatlantickém regionu nevratně změnilo,“ uvedl mluvčí lotyšského ministerstva zahraničí. „Dnešní nová realita vyžaduje zásadní posun v dlouhodobém odstrašování a obranné pozici NATO.“

Dodali, že „povinnost spojenců bránit každý centimetr spojeneckého území opevněného článkem 5 Washingtonské smlouvy zůstává přísná. Posílíme pozici na…východním křídle NATO vhodnou přítomností spojenců v členských státech sousedících s Ruskem .“

Jedním z hlavních pilířů aliance NATO je koncept kolektivní obrany: známý jako článek 5, to znamená, že pokud je napaden jeden člen, je to považováno za útok na celou skupinu, přičemž všichni členové jsou povinni se navzájem chránit.

Holly Eliat z CNBC přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.