Piráti se STAN navrhnou nového českého eurokomisaře, říká Richterová – Brněnský deník

Piráti se STAN navrhnou nového českého eurokomisaře, říká Richterová – Brněnský deník

Právo navrhovat kandidáty budou mít Piráti i STAN, které pak bude posuzovat vláda. Kredit: Freepik.

Praha 25. září (ČTK) – Příštího českého eurokomisaře nominuje juniorská koalice Piráti a Starostové a nezávislí (STAN), uvedla včera v debatě zpravodajské televize CNN Prima zpravodajská televize CNN Olga Richterová (Piráti). Premiér Peter Fiala (ODS) dohodu jednoznačně podpořil.

Europoslanec a místopředseda ODS Alexander Vondra s Richterovou souhlasil, ale trval na tom, že nejde o „slepý test“.

Reklamní

Právo tento týden uvedlo, že STAN se domnívá, že by měl eurokomisaře navrhnout pouze na základě dohod dosažených při sestavování kabinetu. Piráti ale uvedli, že se dohodli na jmenování zástupce do Evropské komise (EK) společně.

„Premiér Peter Fiala jasně potvrdil, že volba Pirátů a STAN je o nominaci aliance,“ řekla Richterová. Tyto dvě organizace společně napadly všeobecné volby před dvěma lety, známé jako Birstan Electoral Alliance.

Piráti minulý týden na svém online fóru také zahájili výběr kandidátů do Evropské komise. Návrhy lze podávat do 1. října a kandidáti budou mít dva týdny na zvážení své kandidatury, poté proběhne dvoukolová volba. Na tuto pozici může kandidovat každý člen nebo registrovaný příznivec Pirátské strany.

Vondra poznamenal, že na základě informací od premiéra mají právo navrhnout kandidáta Piráti i STAN. Vláda nominaci zváží.

Podle Vondry je velmi důležité, aby ČR měla silné portfolio v EK, což je poprvé. Portfolio by podle něj mělo být v souladu s českými zájmy a mělo by souviset například s ekonomikou, energetikou nebo diplomacií.

Kdo nahradí českou komisařku Věru Djurovou v administrativě EU, bude jasné po červnových volbách do Evropského parlamentu.

Jourová zastupuje Českou republiku od roku 2014 a nyní je místopředsedkyní v komisi Ursuly van der Leyenové. Jourová je komisařkou EU pro hodnoty a transparentnost, ale nyní je zodpovědná za řízení a koordinaci programu Europe Fit for the Digital Age, který je součástí portfolia, které zanechala evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Kandidujte na prezidenta Evropské investiční banky (EIB).

READ  Student podepisuje českou stranu, přestože nikdy nehrál fotbal v „nejpodivnějším přestupu všech dob“... ale má to zvláštní háček

Bývalými českými komisaři EU jsou Pavel Teleka, Vladimír Špitla a Štefan Fule.

Hall/Dr


https://brnodaily.com/2023/09/25/news/politics/pirates-with-stan-to-propose-next-czech-eu-commissioner-says-richterova/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-scaled-1-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-scaled-1-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětPolitikaČeská republika, Evropská unie, Piráti, PolitikaPrávo navrhovat kandidáty budou mít Piráti i STAN, které pak bude posuzovat vláda. Kredit: Freepik. Praha 25. září (ČTK) – Juniorská koalice Piráti a Starostové a nezávislí (STAN) se chystá jmenovat místopředsedkyni Olgu Richterovou příští českou eurokomisařkou.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *