Pár odsouzen k osmi letům vězení za české ayahuaskové ceremoniály

The Psychická renesance Zodpovědný za uvolnění omezení na psychedelické rostliny v některých částech světa, ale rituální používání v ČR Ayahuasca Závažnější přestupek je stíhán. minulý týden, Polský pár byl odsouzen k 8 letům vězení za provádění soukromých obřadů ayahuascy u nich doma v České republice.

Manželé Jaroslav a Karolína Kortisovi byli poprvé zatčeni v říjnu 2020. Byli zadrženi ve svém domě v Hermanis u Odry, kde prováděli šamanské rituály. Od té doby čelili obvinění z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Podle obžaloby trojice mezi rokem 2015 a říjnem loňského roku dovezla do Česka velké množství ayahuascy z Peru. Ayahuasca obsahuje halucinogenní látku TMD, který je v ČR zakázán. Během pěti let prý manželé vybrali od klientů, kteří se účastnili jejich večírků, deset milionů českých korun (400 000 USD).

Soud také potvrdil podmíněný trest pro třetího obžalovaného Petera Kanavku, který se podílel na dovozu ayahuascy.

Přísný trest

Nezvykle tvrdý trest pro manžele podpořil předseda českého Senátu Vladimír Hendrich. „Doporučený trest je v tomto případě stanoven na 8 až 12 let,“ říká Hendich. „V případě pana Cortise jsme provedli mírnou úpravu… Podle našeho názoru se oba muži dopustili stejného činu jako spolupachatelé. Není důvod zvýhodňovat ani jednoho z nich.

Dodal, že pro uložení trestu pod spodní hranicí stanoveného trestu není podmínkou. Poukázal na dlouhodobou trestnou činnost a množství klientů navštěvujících festivaly. Oba obžalovaní byli posláni do věznice s minimálním ostrahou a bylo jim upuštěno od propadnutí majetku.

Český protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil považuje přidávání TMT k nelegálním drogám za chybu. „Když se ve středověku upalovaly čarodějnice, lidé také věřili, že je to oprávněné. O určitých věcech se tady vytváří mediální obraz, že kdo se jich dotkne, je masový vrah. Ale tak to není,” řekl Vobořil.

READ  H1 2021 Ukrajinci - nelegální přistěhovalci do České republiky

Mnoho odborníků se domnívá, že trest je nepřiměřeně přísný. Viktor Mravik, konzultant Národního protidrogového koordinátora, řekl: „Pro mě jsou Cortesové političtí vězni drogové války, jejichž případ ukazuje zvrácenost režimu extrémní prohibice.“

Odborníci tvrdí, že psychedelika mají ve srovnání například s alkoholem, tabákem nebo heroinem minimální zdravotní a sociální škodlivost a jejich návykový potenciál je prakticky nulový.

„A pokud je to jasné [psychedelics] „Při správném použití a braní mají prokazatelnou terapeutickou účinnost a obrovský terapeutický potenciál pro celou škálu psychiatrických poruch,“ dodal Mravčík.

Cortesové popírají jakékoli provinění a trvají na své nevině. Podle jejich svědectví účastníci rituálu pili ayahuasca bez DMT. Yake vlajka (Banisteriopsis caapi) říká, že Jaroslav jako šaman obřadu pil ayahuascu s DMD, ale zakázanou látku účastníkům nepodal.

„V žádném případě nemůžeme přijmout rozsudek, jsme připraveni dál bojovat,“ odpověděl advokát Gordis Vyslau Firla. Řekl, že je připraven podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „Jaroslav doufá, že se s Karolínou dříve nebo později dočká spravedlnosti a děkuje všem za podporu.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.