Pandořiny papíry: 10 zemí, které to přímo potřebují …

V roce 2018 Transparency International v České republice zjistila, že předseda vlády Andrej Babiš byl jediným příjemcem dvou svěřeneckých fondů držících akcie v českém konglomerátu Agrofert, který měl získat významné dotace z Evropské unie. Jejich objev byl umožněn díky bezplatné a veřejné platformě Slovensko, kde jsou zaznamenávány informace o vlastnictví společností, které dostávají veřejné zakázky nebo licence.

Jak se ukázalo, Babis byl také skutečným vlastníkem dalších offshore společností na Britských Panenských ostrovech, Monaku a USA (USA). Ale tentokrát byl objev možný pouze díky uniklým dokumentům, které získali investigativní novináři, protože žádná z těchto zemí, kde byly založeny offshore společnosti, neposkytovala informace o skutečných vlastnících společností a trustů.

S pomocí panamského poskytovatele služeb Alemána, Cordera, Galinda a Lee – známějšího jako Alcogal – český premiér založil anonymní společnosti a v roce 2009 přesunul finanční prostředky na nákup mimo jiné luxusní nemovitosti na Francouzské riviéře, zatímco utajení jeho vlastnictví. Poskytovatel služeb nakonec opustil Babis jako zákazníka v roce 2016 poté, co oznámil vyšetřování, zda jedna z jejích společností měla prospěch z dotací EU pro malé podniky.

Zatímco podle pravidel v České republice je premiér povinen zveřejnit majetek, tiskopisy povolení získané novináři ukazují, že v dokumentech, které předložil od doby, kdy vstoupil do politiky, se neobjevuje francouzský majetek ani společnosti s ním spojené.

Transparency International Česká republika je Vyzýváme k úplnému vyšetřování v obchodech. Tento týden uspořádal český senátní výbor pro veřejné zakázky debatu o Zjevení a prezidentovi požádáno o Vyšetřování bude zahájeno. Podle Komise by měly být analyzovány také informace zveřejněné Úřadem evropského žalobce.

READ  Zahraniční dluh České republiky v roce 2021 vzrostl

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.