Objev nového kmene koronaviru u jelena Ontaria

Objev nového kmene koronaviru u jelena Ontaria

Vyberte učence Nová, vysoce mutovaná verze koronaviru u jelena běloocasého v jihozápadním Ontariu, druhu, který se u zvířat mohl vyvinout od konce roku 2020.

Velmi podobné virové sekvence našli také u jedné osoby v oblasti, která měla úzký kontakt s jeleny, což je první důkaz, že virus může být přenášen z jelena na člověka.

„Virus se vyvíjí u jelenů a liší se u jelenů daleko od toho, co jasně vidíme vyvíjet se u lidí,“ řekla Samira Mubarak, viroložka z Sunnybrook Research Institute a University of Toronto a autorka nového článku.

Zpráva dosud nebyla publikována v recenzovaném časopise a neexistují žádné důkazy o tom, že by se plemeno jelena mezi lidmi šířilo nebo pro ně představovalo nějaké zvýšené riziko. Předběžné laboratorní experimenty naznačují, že kmen se pravděpodobně nevyhne lidským protilátkám.

Ale noviny byly zveřejněny online jen o několik dní později Informujte jiný tým Alfa varianta se mohla v pensylvánských jelenech dál šířit a vyvíjet i poté, co zmizela z lidí.

Obě studie společně naznačují, že virus může cirkulovat mezi jeleny po delší dobu, což zvyšuje riziko tohoto onemocnění. Zvířata se mohou stát dlouhodobým rezervoárem viru a zdrojem budoucích variant.

„Naprosto není třeba panikařit,“ řekl Aringai Banerjee, virolog z University of Saskatchewan, který nebyl zapojen do žádné studie.

Ale dodal, „čím více hostitelů máte, tím větší je šance, že se virus vyvine.“

Předchozí studie to zjistily Virus se šíří U jelena běloocasého. Výzkumy naznačují, že lidé virus opakovaně zanesli na jeleny, kteří si jej pak přenášejí mezi sebou. Jak lidé přenesli virus na jeleny, zůstává záhadou a zatím neexistuje žádný důkaz, že by jej zvířata přenášela na člověka.

Kanadská studie byla výsledkem spolupráce více než dvaceti výzkumných pracovníků z institucí po celém Ontariu. Vědci odebrali výtěry z nosu a vzorky tkáně lymfatických uzlin od 300 jelenů běloocasých zabitých pytláky v Ontariu mezi 1. listopadem a 31. prosincem 2021. Šest procent zvířat, všechna z jihozápadního Ontaria, bylo pozitivně testováno na virus, což naznačuje, že byli aktivně infikováni, když zemřeli.

READ  Jak poprvé za 50 000 let přiblížit zelenou kometu

Vědci sekvenovali kompletní virové genomy pěti infikovaných jelenů a našli unikátní konstelaci mutací, které nebyly dříve zdokumentovány. Celkem 76 mutací – z nichž některé byly dříve nalezeny u jelena, norka a dalších infikovaných zvířat – odlišuje plemeno od původní verze viru.

Vzorky jelena nejvíce souvisely s virovými vzorky odebranými lidským pacientům v Michiganu, nedaleko jihozápadního Ontaria, v listopadu a prosinci 2020. Byly také podobné vzorkům od lidí a od vás v Michiganu dříve na podzim.

Tato zjištění, stejně jako rychlost, jakou virus akumuluje mutace, naznačují, že se nový kmen mohl odchýlit od známých verzí viru a od konce roku 2020 se nepozorovaně vyvíjel.

Jeho přesná cesta je ale nejasná. Jednou z možností je, že lidé mohli přenést virus přímo na jelena a virus pak akumuloval mutace, když se šířil mezi děložním čípkem. Alternativně se toto plemeno mohlo alespoň zčásti vyvinout v jiné přechodné druhy – možná farmové nebo divoké norky – které jej nějakým způsobem přenášejí na jeleny.

„Nemáme všechny kousky skládačky,“ řekl v e-mailu veterinární mikrobiolog Penn State Dr. Suresh Kochipudi, který se na výzkumu nepodílel. „Nemůžeme vyloučit zapojení mezihostitele.“

Virový vzorek odebraný lidskému pacientovi v jihozápadním Ontariu na podzim roku 2021 se těsně shodoval se vzorky jelena. Je známo, že tato osoba byla v těsném kontaktu s jeleny, Řekli výzkumníci.

(Nemohli prozradit více podrobností o povaze tohoto kontaktu z důvodu ochrany soukromí, ačkoli Dr. Mubaraka poznamenal, že by se lidé neměli obávat příležitostných nepřímých setkání, jako je například to, že se jim na dvorku potuluje jelen.)

Vědci varovali, že velikost vzorku je malá a neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že se osoba nakazila virem od jelena. „Zatím nemáme dostatek informací, abychom potvrdili, že se tento přenos vrátil na lidi,“ řekl Roderick Ganey, ekolog nemocí volně žijících zvířat z University of Pennsylvania’s College of Veterinary Medicine.

READ  Guvernér DeSantis a SG Ladapo jedou vítězné kolo proti spalničkám

Ale v době, kdy byl odebrán lidský vzorek, Ontario odebíralo vzorky viru od všech v oblasti, kteří byli pozitivní na PCR. Vědci nenašli žádné další lidi, kteří by měli podobnou verzi viru, takže je méně pravděpodobné, že se u lidí vyvine nezávisle.

„Kdyby byl tak rozšířený u lidí, dokonce i u lidí těsně, myslím, že bychom to chytili,“ řekl Dr. Mubaraka.

Neexistuje také žádný důkaz, že osoba infikovaná tímto kmenem přenesla virus na někoho jiného.

První údaje naznačují, že současné vakcíny by měly být stále schopny chránit před linií. Vědci zjistili, že protilátky od očkovaných lidí byly schopny neutralizovat pseudoviry – neškodné, nereplikující se viry – které byly upraveny tak, aby připomínaly kmen jelena.

Ve druhé studii vědci z University of Pennsylvania’s Colleges of Veterinary Medicine and Medicine analyzovali výtěry z nosu od 93 jelenů, kteří uhynuli v Pensylvánii na podzim a v zimě roku 2021. 19 procent bylo infikováno virem. Když vědci sekvenovali sedm vzorků, zjistili, že pět jelenů bylo infikováno typem delta, zatímco dva byli infikováni alfa.

V době sběru vzorků byla delta rozšířená mezi lidmi žijícími ve Spojených státech, ale vlna alfa, která zasáhla Američany na jaře 2021, už dávno odezněla.

„Zdá se, že alfa přetrvává u jelena běloocasého i v době, kdy není v oběhu u lidí,“ řekl Iman Anis, mikrobiolog z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine a autor studie.

Ve skutečnosti byly vzorky delta u jelenů geneticky podobné těm od lidí, což naznačuje, že překročili druhové linie relativně nedávno. Ale alfa sekvence se od lidských kmenů výrazněji rozcházely. (Také se od sebe výrazně lišily, což naznačuje, že varianta byla představena skupině jelenů nejméně dvakrát.)

READ  Posádka British Airways byla kvůli obavám z opičích neštovic umístěna do izolace

„Hlavním důsledkem je, že jeleni si mezi svými populacemi udržují přenos a záněty,“ řekl Dr. Jani, autor pensylvánské studie. „Nejde jen o nepřímou událost od lidí, kdy se jeleni nakazí a poté vymřou.“

Není známo, zda se tyto kmeny budou dále šířit a vyvíjet u jelenů, stejně jako rizika, která mohou představovat pro lidi a jiná zvířata.

„Na základě současných informací bych řekl, že riziko šíření viru mezi volně žijícími zvířaty, včetně jelenů, je nízké,“ řekl Jeff Bowman, vědecký pracovník z oddělení rozvoje severu, dolů, přírodních zdrojů a lesů v Ontariu. Autor kanadských novin.

Ale vědci uvedli, že neustálé sledování je kritické. Dr. Mubarak navrhl, aby úředníci posílili screening odpadních vod v Ontariu a dalších blízkých oblastech, aby hledali konkrétně plemeno jelena – a zajistili, že se nebude dále šířit.

Odborníci také vyzvali lidi, aby i nadále dodržovali pokyny stanovené úřady veřejného zdraví, včetně nekrmení jelenů nebo jiných divokých zvířat a nošení rukavic při porážce zvěře.

„Musíme také snížit největší rezervoár tohoto viru, což jsme my, abychom se ujistili, že se neustále nepřenášíme na jeleny a nevytváříme tyto nové kmeny,“ řekl Dr. Mubaraka.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *