Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA detekuje sonický třesk větší než Mléčná dráha

Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA detekuje sonický třesk větší než Mléčná dráha

Jeden z nejúžasnějších snímků pořízených mocnou NASA Vesmírný dalekohled Jamese Webba je z kvintameru StefanaSkupina pěti galaxií vzdálená asi 290 milionů světelných let. Zatímco první snímek zveřejněný v loňském roce byl ohromující sám o sobě, Webbův tým také spolupracuje s dalšími teleskopy, aby odhalil nové poznatky o skupině – včetně katastrofálně masivní rázové vlny způsobené srážkou mezi galaxiemi.

Astronomové využívající pozorování z Webb spolu s Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) detekovali sonický třesk několikrát větší než Mléčná dráha, způsobený srážkou galaxií ve Stephanově kvintetu. Výsledky prezentované na tiskové konferenci Americké astronomické společnosti 9. ledna odhalují pohledy na plynná mračna ve Stephanově kvintetu spolu s možným vznikem nové galaxie.

Srdcem pozorování je galaxie zvaná NGC 7318b – která je na kolizním kurzu se svou sesterskou galaxií NGC 7318a. NGC 7318b se však také srazí se zbytkem Stephanova kvintetu, což způsobí masivní poruchy v okolních oblacích plynného vodíku.

„Když tento vetřelec narazí do kupy, srazí se s prastarým proudem plynu pravděpodobně z předchozí interakce mezi dvěma dalšími galaxiemi a způsobí vznik obří rázové vlny,“ řekl Philip Appleton, infračervený astronom ze společnosti Caltech. Centrum zpracování a analýzy a hlavní řešitel projektu uvedli v prohlášení.

Vysvětlil, že rázová vlna vytváří „vysoce neuspořádanou“ vrstvu, vytváří „neočekávané struktury“ a také recirkuluje plynný molekulární vodík. Tento plyn lze použít k vytvoření hvězd a nakonec i více galaxií.

Appleton však také dodává, že tým ještě plně nerozumí vědě a datům za cykly plynu. Je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné objevit její základní mechanismy a účinky.

Naštěstí jsou astronomové připraveni více než kdy jindy. Nyní, když je Webb na oběžné dráze a je spárován s výkonnými radioteleskopy, jako je ALMA, jsou výzkumníci vyzbrojeni nejlepšími přístroji v historii ke studiu vzdálených jevů vyskytujících se v místech, jako je Stephan’s Quintet. Tým nyní plánuje použít spektroskopická pole dalekohledu ke studiu rentgenových signálů kupy galaxií, což poskytne další pohled na tajemné a chaotické nebeské těleso.

READ  Jak se pozorování hvězd zlepšuje, historie a budoucnost Země se stávají nejistější

„Tato nová pozorování nám dala nějaké odpovědi, ale nakonec nám ukázala, kolik toho ještě nevíme,“ řekl Appleton. Později dodal: „V podstatě máme jednu stránku věci. Nyní je čas získat druhou.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *