Novaja Gazeta: Ruské noviny editované nositelem Nobelovy ceny, aby přestaly vycházet

Novaja Gazeta: Ruské noviny editované nositelem Nobelovy ceny, aby přestaly vycházet

Novaja Gazeta uvedla, že přestane publikovat online i v tištěné podobě a stane se nejnovějším zdrojem, který podlehne vládnímu zásahu proti médiím, která zničila ruský svobodný tisk a připravila občany země o přesné informace o invazi Moskvy na Ukrajinu.

Toto je druhé varování, které noviny obdržely od Roskomnadzoru. Na začátku března Novaja Gazeta uvedla, že kvůli vládní cenzuře odstranila články o válce ze svých webových stránek.

Roskomnadzor v neděli varoval ruská média před opětovným vysíláním nebo distribucí rozhovoru mezi Zelenským a některými významnými ruskými nezávislými novináři.

Novináři, kteří dělají rozhovor se Zelenským, jsou Ivan Kolpakov z lotyšské webové stránky Meduza, Vladimir Solovjov z moskevských novin Kommersant, Tikhon Dzjadko z nedávno zavřené TV Rain a významný spisovatel Michail Zygar. Muratov položil otázky před rozhovorem.

Muratov pomohl založit Novaja Gazeta v roce 1993 a od roku 1995 je jejím šéfredaktorem. Loni sdílel Nobelovu cenu za mír s filipínsko-americkou novinářkou Marií Ressa za to, co soudci nazývali jejich „úsilí chránit svobodu projevu“.

Nobelova komise uvedla, že Novaja Gazeta byla velmi kritická vůči ruské vládě od jejího vzniku, včetně zpráv o korupci a vojenských aktivitách v zemi. Šest novinářů deníku bylo zabito, včetně Anny Politkovské, hlasité kritiky Kremlu, která informovala o porušování lidských práv v Čečensku.

Ruské úřady po invazi na Ukrajinu přitvrdily v médiích v zemi. Začátkem tohoto měsíce zákonodárci kriminalizovali zveřejňování „nepravdivých“ informací, které by diskreditovaly ruské ozbrojené síly nebo požadovaly sankce proti zemi.

Zásah donutil některé obchody zavřít obchody a jejich novináře opustit zemi. TV Rain a Echo of Moscow, proslulá rozhlasová stanice, přestaly vysílat.

Muratov minulý týden oznámil, že bude dražit svou Nobelovu medaili na podporu ukrajinských uprchlíků. V prohlášení uvedl, že to musel udělat tím, že viděl „zraněné a nemocné děti“, které potřebovaly „neodkladnou léčbu“ po ruské invazi na Ukrajinu.

READ  Setkání Biden-Putin: Americký tisk zachází s ruskými bezpečnostními agenty tvrdě

Muratov v prohlášení zdůraznil nutnost příměří, výměny zajatců a zajištění humanitárních koridorů. Více než 3,5 milionu uprchlíků uprchlo z Ukrajiny, podle nejnovější aktualizace Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *