Aktualizace 5 – Sněmovna reprezentantů USA schvaluje balíček pomoci pro Ukrajinu a Izrael ve výši 95 miliard dolarů a posílá jej do Senátu

Aktualizace 5 – Sněmovna reprezentantů USA schvaluje balíček pomoci pro Ukrajinu a Izrael ve výši 95 miliard dolarů a posílá jej do Senátu

(Přidává komentář amerického úředníka, odstavec 7)

Napsal Richard Cowan, Moira Warburton a Patricia Zengerle

WASHINGTON (Reuters) – Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu s širokou podporou obou stran schválila legislativní balíček v hodnotě 95 miliard dolarů poskytující bezpečnostní pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu, a to navzdory ostrým námitkám republikánských zastánců tvrdé linie.

Legislativa se nyní přesouvá do Senátu s demokratickou většinou, který podobné opatření přijal před více než dvěma měsíci. Američtí lídři, od demokratického prezidenta Joea Bidena po republikánského vůdce Senátu Mitche McConnella, naléhali na republikánského předsedu sněmovny Mikea Johnsona, aby dal o projektu hlasovat.

Senát by měl začít projednávat schválený návrh zákona v úterý, odpoledne se o něm bude hlasovat. Jeho konečná pasáž se očekávala někdy příští týden, což by Bidenovi připravilo cestu k podpisu zákona.

Směnky poskytují 60,84 miliardy dolarů na řešení konfliktu na Ukrajině, včetně 23 miliard dolarů na doplnění amerických zbraní, zásob a zařízení; 26 miliard dolarů pro Izrael, včetně 9,1 miliard dolarů na humanitární potřeby, a 8,12 miliard dolarů pro indicko-pacifický region, včetně Tchaj-wanu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil své poděkování a řekl, že američtí zákonodárci se rozhodli udržet „historii na správné cestě“.

Zelenskyj uvedl ve svých prohlášeních pro Channel

Představitel Bílého domu uvedl, že Bidenova administrativa již dokončuje další balíček pomoci pro Ukrajinu, aby mohla oznámit novou várku pomoci brzy poté, co se zákon stane zákonem, s cílem řešit naléhavé potřeby Ukrajiny na bojišti.

Nebylo jasné, jak rychle budou vyčerpány nové vojenské prostředky pro Ukrajinu, což by pravděpodobně vedlo k výzvám k dalšímu postupu ze strany Kongresu.

Biden, který od loňského roku naléhal na Kongres, aby schválil další pomoc Ukrajině, v prohlášení uvedl: „Přichází ve chvíli krajní naléhavosti, protože Izrael čelí bezprecedentním útokům z Íránu a Ukrajiny ve světle pokračujícího bombardování z Ruska.

READ  Co nám říká nový čínský ministr obrany o vojenských čistkách Si Ťin-pchinga?

Hlasování pro schválení financování pro Ukrajinu bylo 311 hlasů proti 112. Stojí za zmínku, že 112 republikánů se postavilo proti legislativě, zatímco pouze 101 ji podpořilo.

Krajně pravicová republikánská reprezentantka Marjorie Taylor Greeneová poté novinářům řekla: „Mike Johnson je chromá kachna… je konec.“

Byla prominentním odpůrcem pomoci Ukrajině v její válce proti Rusku a podnikla kroky, které hrozily odvoláním Johnsona z úřadu kvůli této záležitosti. Green se ale v sobotu zastavil.

Během hlasování několik zákonodárců mávalo malými ukrajinskými vlaječkami, když bylo jasné, že část balíčku je na cestě k průchodu. Johnson varoval zákonodárce, že jde o „pobuřování slušnosti“.

Mezitím kroky přijaté Sněmovnou reprezentantů během vzácného sobotního zasedání ukázaly určité trhliny v silné podpoře Izraele v Kongresu. V posledních měsících progresivní demokraté vyjádřili svůj hněv na izraelskou vládu a její chování ve válce v Gaze.

Hlasování, které se konalo v sobotu a v němž byla izraelská pomoc schválena většinou 366 hlasů proti 58, bylo proti 37 demokratům a 21 republikánům.

Schválení dlouho očekávané legislativy bedlivě sledovali američtí dodavatelé obrany, kteří mohou být ve frontě na získání obrovských zakázek na dodávky vybavení na Ukrajinu a další americké partnery.

Johnson se tento týden rozhodl ignorovat hrozby vypuzení od tvrdých členů své rozdělené většiny 218-213 a prosazoval opatření, které zahrnuje financování Ukrajiny, která se snaží bojovat s dva roky starou ruskou invazí.

Balíček čtyř neobvyklých bankovek obsahuje také opatření, které zahrnuje hrozbu zákazu aplikace sociálních médií TikTok vlastněné Číňany a potenciálního převodu zabavených ruských aktiv na Ukrajinu.

Někteří republikáni tvrdé linie, kteří vyjádřili silný odpor k další pomoci Ukrajině, uvedli, že si to Spojené státy nemohou dovolit vzhledem k jejich vysokému státnímu dluhu ve výši 34 bilionů dolarů. Opakovaně vyhrožovali odvoláním Johnsona, který se stal předsedou parlamentu v říjnu poté, co zastánci tvrdé linie svrhli jeho předchůdce Kevina McCarthyho.

READ  Klimatičtí aktivisté brání soukromým letadlům startovat na letišti Schiphol

„Není to dokonalá legislativa, není to legislativa, kterou bychom napsali, kdyby republikáni byli ve vedení sněmovny, Senátu a Bílého domu,“ řekl Johnson v pátek novinářům. „Toto je nejlepší možný produkt, který můžeme za těchto okolností získat, abychom splnili tyto skutečně důležité závazky.“

Poslanec Bob Good, předseda tvrdé linie House Freedom Caucus, v pátek novinářům řekl, že návrhy zákonů představují „sklouznutí do propasti větší finanční krize a nedávné americké politiky, která odráží Bidena, (vůdce demokratické většiny v Senátu Chuck) Schumera a ( Trumf).“ „Vůdce sněmovních demokratů Hakeem Jeffries neodráží americký lid.“

Ale republikánský prezidentský kandidát Donald Trump, který má ve straně velký vliv, vyjádřil 12. dubna Johnsonovi podporu a ve čtvrtek v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že přežití Ukrajiny je pro Spojené státy důležité. Warburton a Andrea Shalal ve Wilmingtonu (střih Scott Malone, Jonathan Oatis, Daniel Wallis a Michael Perry)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *