Tisíce Čechů protestují proti vládnímu řešení energetické krize

PRAHA (Reuters) – Tisíce Čechů ve středu v Praze protestovaly proti vládním manipulacím s cenami energií, které s blížící se zimou ždímají peněženky.

Demonstrace ke státnímu svátku na pražském náměstí, kterou zorganizovaly okrajové strany včetně několika krajně pravicových a komunistických stran, následovala po podobném protestu na začátku září, který přilákal desítky tisíc lidí.

Organizační výbor “Česká republika na prvním místě!” Vystupuje proti EU a NATO a chce, aby středoevropská země s 10,7 miliony obyvatel zůstala vojensky neutrální.

Česká republika je členem jak Evropské unie, tak NATO.

Demonstranti drželi transparenty jako „Konec vtipů“ a mnozí mávali českými vlajkami, když se po ranním dešti objevilo slunce.

„Česká republika povstala, bere si svou zemi zpět,“ řekl davu jeden z organizátorů, který zahájil protesty streamované online na náměstích v jiných městech.

„Vláda má dvě povinnosti: zajistit naši bezpečnost a ekonomickou prosperitu. Obě tyto povinnosti tato vláda nesplnila,“ řekl.

Vysoké ceny energií způsobené válkou na Ukrajině vyvolaly tlak na vlády v celé Evropě, aby snížily dopad rostoucích cen energií na spotřebitele a podniky.

Současná středopravicová vláda premiéra Petra Fialy přijala tento měsíc řadu opatření, včetně finanční podpory firem či cenových stropů elektřiny pro domácnosti.

Reportáž Robert Mueller, střih Michael Kahn a Nick MacPhee

READ  Mary Subikova, 88letá žena, která přežila nacistický terorismus v české vesnici, zemřela

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.