Nová studie zjistila, že miliardářští politici se po celém světě stali „šokujícím způsobem běžní“.

Nová studie zjistila, že miliardářští politici se po celém světě stali „šokujícím způsobem běžní“.
  • Nová studie odhalila, že více než 11 % světových miliardářů se buď ucházelo o politické funkce, nebo se stali politiky.
  • Podle studie mají dobré výsledky po celém světě a jsou „ideologicky pravicově orientovaní“.
  • Donald Trump znovu kandiduje na prezidenta, zatímco zakladatel Foxconnu Terry Gou usiluje o to, aby se stal prezidentem Tchaj-wanu.
  • Podle studie má Čína nejvyšší podíl miliardářských politiků na světě.

Více než 11 % z více než 2 000 světových miliardářů kandidovalo ve volbách nebo se stali politiky, Podle studie Zdůraznění rostoucí moci a vlivu bohatých.

Studie, kterou provedli tři profesoři Severozápadní univerzity, uvedla, že zatímco ve Spojených státech měli miliardáři u volebních uren smíšené úspěchy, miliardáři z celého světa mají „příšerné výsledky“ ve vítězných volbách a „ideologicky se přiklánějí k pravici“.

„Miliardářští politici jsou šokujícím způsobem běžným jevem,“ uvádí studie. Koncentrace obrovského bohatství v rukou malé elity pochopitelně vedlo mnoho pozorovatelů k obavám, že „superbohatí mají obrovský politický vliv“.

Vzhledem k tomu, že Donald Trump je nyní ve své třetí prezidentské kampani v řadě a vede v průzkumech před bohatými kandidáty republikánské strany Vivek Ramaswamy a Doug Burgum, miliardáři a milionáři opět hrají velkou roli v národních volbách.

V roce 2020 se miliardáři Michael Bloomberg a Tom Steyer neúspěšně ucházeli o demokratickou nominaci, přestože utratili více než 100 milionů dolarů ze svého majetku. Miliardář Rick Caruso loni ztratil kandidaturu na starostu Los Angeles poté, co utratil 104 milionů dolarů na svou kampaň, zatímco miliardář JB Pritzker přebírá funkci guvernéra Illinois poté, co utratil více než 350 milionů dolarů za vítězství ve svých dvou závodech.

Mimo Spojené státy jsou miliardářští politici běžnější. Terry Gu, tchajwanský miliardář a zakladatel Foxconnu Kandiduje na prezidenta Tchaj-wanu. Mezi další miliardářské vůdce patří Andrej Babiš z České republiky, zesnulý Silvio Berlusconi z Itálie, Bidzina Ivanishvili z Gruzie, Najib Mikati z Libanonu, Sebastian Piñera z Chile a Thaksin Shinawatra z Thajska.

READ  Český dětský spisovatel zkoumá „Brit Schindler“ v nové knize

Miliardáři mají přirozeně větší politickou moc díky svým (často tajným) darům kandidátům, stranám a super PAC. Ve federálních volbách v roce 2022 darovali miliardáři rekordních 881 milionů dolarů americkým politickým stranám, přičemž 14 z 20 největších dárců darovalo republikánům, Podle Americans for Tax Justice.

Do závodu v roce 2024 začali nalévat peníze také miliardářští dárci, včetně kasinového magnáta Phila Ruffina, technologického magnáta Larryho Ellisona, investora Nelsona Peltze, obalového magnáta Richarda Uehleina, finančního manažera Jeffreyho Yasse, investora Stanleyho Druckenmillera a hedgeových fondů Cliffa Asnesse a Davida Asnesse. . Tepper a Bruce Kovner.

Leah Millis | Reuters

Guvernér státu Illinois JB Pritzker promlouvá v den, kdy americký prezident Joe Biden pronáší projev o hospodářské politice na Old Post Office v Chicagu, Illinois, 28. června 2023.

Novou studii miliardářských politiků provedli Daniel Krkmarek, Steven C. Nelson a Andrew Roberts na Northwestern University a publikovalo ji Cambridge University Press jménem American Political Science Association.

Studie analyzovala 2 072 miliardářů na seznamu Forbes, kteří vstoupili do politiky jako miliardáři. Vyloučila ty, kteří zbohatli především na politických funkcích, nebo se po odchodu z politiky stali miliardáři. Do studie například nebyl zahrnut ruský prezident Vladimir Putin, protože není na seznamu Forbesu a zbohatl po vstupu do politiky.

Kromě těch, kteří byli zvoleni do úřadu, studie zahrnovala miliardáře, kteří zastávali funkce ve vládě, klíčové vládní role a velvyslance. Zjistilo se, že většina miliardářů zastává v průběhu své kariéry několik politických rolí.

Podle studie zastávalo 242 miliardářů, kteří zastávali nějaký typ politické funkce, během svého života v průměru 2,5 politických funkcí. Například francouzský miliardář Serge Dassault zastával nebo se ucházel o 16 různých úřadů během své politické kariéry.

„V mnoha ohledech mají miliardáři tendenci hrát udržitelné a důležité role v politických systémech svých zemí,“ uvádí studie.

READ  ČR: Ryby se stávají závislými na metamfetaminu přes zbytky drog v odpadních vodách | Spojené státy americké
Alastair Grant | Reuters

Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg hovoří během setkání s vítězi a finalisty ceny Earthshot v Glasgow Science Center během konference OSN o změně klimatu (COP26) v Glasgow, Skotsko, Británie, 2. listopadu 2021.

Miliardáři uspějí v autoritářských a autokratických režimech mnohem více než v demokratických vládách. Podle studie je „míra politických příjmů“ amerických miliardářů 3,7 %, což je hluboko pod celosvětovým průměrem, který je více než 11 %. Podle studie má Čína nejvyšší podíl miliardářských politiků na světě. Čína má ve vládě 116 miliardářů, což představuje 36 % miliardářů v politice.

Na druhém místě se umístil Hongkong s 31 %, následovaný Ruskem s 21 %. Podle studie se zdá, že Japonsko a Austrálie nemají žádné miliardáře, kteří by přímo zasahovali do politiky.

„Domníváme se, že je to způsobeno silnější motivací ochrany bohatství pro politický vstup do autokracií a širší škálou ‚skrytých‘ cest k neformálnímu politickému vlivu v demokraciích,“ uvádí studie.

Zatímco kandidáti na miliardáře ve Spojených státech často selhávají, celosvětově mají vysokou úspěšnost. Ze 198 přímých voleb, kterých se zúčastnil alespoň jeden miliardář, vyhráli kandidáti miliardářů 158, tedy 80 %, podle studie.

Při pohledu na stranickou příslušnost a ideologii studie zjistila, že miliardáři bývají konzervativnější. Při měření podél politického spektra tři čtvrtiny miliardářských politiků „byly vpravo od středu,“ uvádí studie. Američtí miliardáři mají 2,5krát vyšší pravděpodobnost, že se připojí k Republikánské straně než k Demokratické straně. V Evropě se miliardářští politici přiklánějí spíše k pravici.

Studie uvedla, že bohatí a bohatí obecně „s větší pravděpodobností přijmou fiskální konzervatismus a postaví se proti programům sociálních výdajů, upřednostňují efektivitu před rovností výsledků, považují ekonomickou nerovnost za výsledek individuálních voleb a charakteristik spíše než strukturální faktory a soutěží o sociální status.“ „.

READ  Evropští úředníci vyjadřují znepokojení nad „alarmující“ novou variantou Covid

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *