Kagame oceňuje roli Česka při zastavení genocidy

Kagame oceňuje roli Česka při zastavení genocidy

Prezident Paul Kagame poděkoval vládě České republiky za její roli ve výzvě mezinárodního společenství k ukončení genocidy Tutsiů z roku 1994.

„Česká republika sehrála důležitou roli ve výzvě k akci k zastavení genocidy. Vždy budeme vděčni velvyslanci Karlu Govandovi a České republice,“ poznamenal krátce po bilaterálním jednání s českým prezidentem Peterem Pavlem.

Prezident Kagame poděkoval velvyslanci Karlu Govandovi, který byl v roce 1994 během genocidy stálým představitelem České republiky při OSN.

Na vrcholu genocidy proti Tutsiům v roce 1994 se Gowanda stal prvním diplomatem, který na oficiálním zasedání OSN veřejně použil slovo „genocida“, aby popsal, co Rwanda prožívala v době, kdy OSN nemohla uznat masakry.

Teprve poté a po týdnech zpoždění se i Rada bezpečnosti OSN začala vyrovnávat s tím, že Rwanda zažívá genocidu.

„Tento smysl pro jednotu a vystupování proti nespravedlnosti vytváří trvalé přátelství a respekt,“ řekl Kagame členům tisku ve vesnici Urukwiro v sobotu 6. dubna.

Přečtěte si více: Osm věcí, které byste měli vědět před Týdnem vzpomínek

Ve svých osobních vzpomínkách zveřejněných v roce 2010 Gowanda opakovaně zdůrazňoval nedostatečné a neobjektivní informace poskytované sekretariátem OSN na jedné straně a podrobné, přesné a včasné informace, které jeho zástupci obdrželi od nevládních organizací, na straně druhé.

Gowanda odhaduje, že v prvních týdnech věnovala Rada bezpečnosti 80 procent své pozornosti bojům mezi genocidními silami a Rwandskou vlasteneckou frontou (RPF) a 20 procent tomu, jak by humanitární skupina OSN zvládla složitou situaci. Pro Rwandu (UNAMIR) pak mírová operace probíhala na místě v zemi.

OSN byla opakovaně obviňována z toho, že nedokázala zabránit genocidě Tutsiů, a to i přes opakované výzvy různých jednotlivců, včetně jejích vlastních představitelů. OSN pro Rwandu Takový hovor tehdy učinil kanadský generál Romeo Dallaire, který vedl mírovou misi.

READ  Německo odmítá výzvu exekutivy EU ke zmírnění hraničních kontrol COVID: dopis

11. ledna 1994 poslal Dallaire důležitý telegram z Kigali, ve kterém popsal, co se dozvěděl od jednoho ze svých zdrojů: polovojenské jednotky Hutuů shromažďovaly zbraně, sestavovaly seznamy Tutsiů a podle toho všechny zabíjely. moment.

Požádal například o povolení k zásahu, aby převzal nelegální sklady zbraní. Rada bezpečnosti se o tomto kabelu nikdy nedozvěděla a sekretariát OSN nepovolil Dullera k zásahu.

Výsledkem bylo, že během tří 100 dnů od 7. dubna bylo zmasakrováno více než milion Tutsiů.

Přečtěte si více: Kwibuka není jen o ztracených milovaných; Ale zahrnuje připomenutí, odstrašení – Kagame

„Nenaučené lekce“

Po třiceti letech prezident Kagame řekl, že OSN se nepoučila z tragických událostí roku 1994, a dodal, že OSN nadále trpí, protože OSN je stále znovu svědkem ničení a ztrát na životech.

„Pokud se z toho poučíme, jsou situace, kdy se ohlédneš a řekneš, kdybys měl jen vůli podívat se na základní příčiny a napravit to, dalo by se tomuto problému předejít nebo ho okamžitě zastavit,“ poznamenal.

To je, řekl Kagame, výsledek konkurenčních zájmů, které mají někteří členové OSN v jiných zemích, což je zaslepuje, aby se záměrně nezaměřovali na řešení skutečných problémů a místo toho se soustředili na upřednostňování svých vlastních zájmů.

„Vždy je tu souhra zájmů, různé zkreslené názory jen přilévají olej do ohně a ve skutečnosti spíš vládnete, než končíte,“ řekl novinářům před 30. pietním připomenutím.

Připomínka genocidy Tutsiů z roku 1994 se bude konat v Kigali v neděli 7. dubna během týdenní série akcí včetně kladení věnců k masovým hrobům po celé zemi. obětí.

„Jsme zde, abychom se zúčastnili 30. připomínky genocidy ve Rwandě, abychom si připomněli, že nemáme opakovat takové hrozné události,“ řekl prezident Peter Powell novinářům v Kigali.

READ  PCC vs UCC Dream11 Prediction, Fantasy Cricket Tips, Dream11 Team, Playing XI, Pitch Report, Injury Update- ECS Czech Republic 2022

Powell, který je ve Rwandě na třídenní státní návštěvě, zopakoval Kagameho nálady, které byly nejhorší v OSN od tragických událostí v roce 1994. A naznačuje, že širší mezinárodní společenství se ve skutečnosti nepoučilo.

„Lidstvo je velmi odolné vůči poučení z vlastních chyb,“ řekl, přestože stejně smýšlející národy zaznamenaly pokrok v přijímání smysluplných politik a rezolucí v OSN.

Pavel dodal: „Během posledních dvou Valných shromáždění OSN jsme viděli, jak Latinská Amerika, Asie a Afrika přijaly určité principy. To je povzbudivé.“

Podle českého prezidenta je důležité, aby země hledaly stejně smýšlející partnery, ať jsou kdekoli, a snažily se dosáhnout výrazné váhy nebo přinést dostatečnou protiváhu proti velkým aktérům, pokud udělají chybu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *