Nová studie naznačuje, že tento vitamín může významně snížit riziko zlomenin kostí

Nová studie naznačuje, že tento vitamín může významně snížit riziko zlomenin kostí

Vitamin K1, také známý jako fylochinon, je typ vitaminu K, který se nachází v zelené listové zelenině, jako je brokolice, zelené fazolky, kapusta a špenát, stejně jako v ovoci, jako jsou broskve, kiwi a avokádo. Je důležitý pro správnou funkci mechanismu srážení krve v těle a pro udržení zdraví kostí.

Dlouhodobá studie, která analyzovala vztah mezi hospitalizací související se zlomeninou a dietou u téměř 1400 starších žen, zjistila, že vitamín K1 významně snižuje riziko hospitalizace.

Zlomená kost může mít významný dopad na život člověka, zejména ve stáří, protože zlomeniny kyčle mohou vést k invaliditě, snížené nezávislosti a zvýšenému riziku smrti.

Nicméně výzkum z Institutu pro výzkum výživy a zdravotní inovace at Univerzita Edith Cowanové Zjistilo se, že mohou existovat kroky, které můžete podniknout ke snížení rizika zlomenin později v životě.

Ve spolupráci s University of Western AustraliaStudie sledovala vztah mezi hospitalizací související se zlomeninou a příjmem vitaminu K1 u téměř 1400 starších australských žen během 14,5 let z Perthské longitudinální studie starších žen.

Mark Sim

Dr. Mark Sim. Poděkování: Univerzita Edith Cowan

Zjistilo se, že ženy, které jedly více než 100 mikrogramů vitamínu K1 – ekvivalent asi 125 gramům tmavé listové zeleniny nebo jedné až dvou porcí zelené – měly o 31 procent nižší pravděpodobnost zlomeniny než účastnice, které jedly méně než 60 mikrogramů. den, pokaždé. Dnes jsou aktuální pokyny pro dostatečný příjem vitamínu K v Austrálii pro ženy.

Pozitivních výsledků bylo u zlomenin kyčle, přičemž ti, kteří užívali nejvíce vitamínu K1, snížili riziko hospitalizace téměř na polovinu (49 procent).

Vedoucí studie Dr Mark Sim uvedl, že zjištění jsou dalším důkazem prospěšnosti vitaminu K1, u kterého bylo také prokázáno, že podporuje kardiovaskulární zdraví.

„Naše výsledky jsou nezávislé na mnoha faktorech určujících míru zlomenin, včetně indexu tělesné hmotnosti, příjmu vápníku, stavu vitaminu D a převládajícího onemocnění,“ řekl.

Základní studie vitaminu K1 identifikovaly kritickou roli v dekarboxylaci kostních proteinů závislých na vitaminu K1, jako je osteokalcin, o kterém se předpokládá, že zlepšuje tvrdost kostí.

Předchozí zkušenosti ECU naznačují, že příjem vitaminu K1 ve stravě nižší než 100 μg za den může být pro tento karboxylát příliš nízký.

„Vitamin K1 může také podporovat zdraví kostí inhibicí různých faktorů kostní resorpce.“

Co bychom tedy měli jíst – a kolik?

Dr. Sim řekl, že příjem více než 100 mcg vitamínu K1 denně je ideální – a naštěstí to není tak těžké.

„Konzumace tohoto množství vitamínu K1 za den lze snadno dosáhnout konzumací mezi 75-150 gramy, což se rovná jedné až dvěma porcím, zeleniny, jako je špenát, kapusta, brokolice a zelí,“ řekl.

„Je to další důvod, proč dodržovat zásady veřejného zdraví, které vyžadují zvýšení příjmu zeleniny a zařazení jedné nebo dvou porcí zelené listové zeleniny – což je v souladu s doporučeními naší studie.“

Odkaz: „Příjem vitaminu K1 ve stravě je spojen se sníženým rizikem dlouhodobé hospitalizace spojené se zlomeninami: Perthská longitudinální studie starších žen“ od Marka Sima, Andre Strydoma, Lauren C. Blekenhorst, Nicola Bondono, Rachel McCormick, YH. Lim, Kun Zhu, Elizabeth Byrnes, Jonathan M. Hodgson, Joshua R. Lewisabch a Richard L. Prince 12. září 2022, k dispozici zde Jídlo a práce.
DOI: 10.1039/D2FO02494B

READ  CDC vyšetřuje zjevný nárůst infekcí Strep A u dětí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *