Předměstské potápění ze Sydney’s Cockatoo Cockatoo | Zprávy z Austrálie

Před několika lety si vědec v Sydney v australském muzeu všiml kakadu s obsahem síry, který otevíral svůj odpadkový box. Ne každý obyvatel bude nadšený, ale ornitolog Richard Major obdivoval vynalézavost.

Je skvělé, když pták přichytí zobák k víku podestýlky, otevře jej a poté uřízne dostatečnou vzdálenost podél okraje nádoby, aby víko spadlo dozadu a odhalilo jedlé poklady uvnitř.

Major to zaujalo a spojil se s německými vědci, aby zjistili, kolik kakadu se tento trik naučilo.

Na začátku roku 2018 zjistili pomocí průzkumu populace, že ptáci ve třech předměstích Sydney zvládli techniku ​​pást se. Do konce roku 2019 ptáci chovali bedničky na 44 předměstích.

„Ze tří předměstí na 44 za dva roky je šíření velmi rychlé,“ řekl Major.

Další otázkou vědců bylo, zda kakadu zjistili, jak to udělat sami – nebo zda kopírovali strategii od zkušenějších ptáků.

Jejich výzkum, publikovaný ve čtvrtek v časopise Science, dospěl k závěru, že ptáci se často učili pozorováním svých vrstevníků.

„Toto rozšíření se neobjevilo jen tak náhodně. Začalo to na jižním předměstí a rozšířilo se do zahraničí,“ řekl Major.

snový svět

Vědci zdokumentovali další příklady sociálního učení u ptáků. Jeden klasický případ zahrnuje malé ptáky zvané „modré kozy“, které se ve Velké Británii začaly propíchávat uzávěry lahví s mlékem od 20. let 20. století – mazaný, ale mnohem méně složitý a fyzicky náročný krok než otevírání boxů na odpadky.

Pozorování nového „kulturního trendu“ šířícího se ve volné přírodě – nebo na předměstích – v reálném čase nabídlo výzkumníkům kakadu zvláštní příležitost, říká Lucy Abelin, kognitivní ekologka z Institutu Maxe Plancka pro chování zvířat v Německu a spoluautorka knihy. studie.

„Toto je světový sen,“ řekla.

READ  Gastroenterologové sdílejí první jídlo, které nikdy (nebo zřídka) nejedí

V létě roku 2019 byl den sběru předměstských odpadků v Sydney výzkumným dnem týmu.

Když se kamiony Ben válcovaly v jejich cestách a lidé se svými krabicemi vyjížděli na chodník, po ulicích se potulovala behaviorální ekologka Maxe Plancka Institute Barbara Clamp, která zastavila, aby zaznamenala případy, kdy na krabičky spadly kakadu. Ne všem kakadu se to podařilo otevřít, ale podařilo se jí zachytit asi 160 videí ptáků, kteří to udělali.

Při analýze záběrů si Clamp uvědomil, že drtivá většina ptáků, kteří otevírali krabice, byli muži, kteří mají tendenci být větší než ženy. Ptáci, kteří tento trik zvládli, mají také tendenci být dominantní v sociální hierarchii.

„To naznačuje, že pokud jste více sociálně propojeni, máte více příležitostí pozorovat a získávat nové chování – a také ho propagovat,“ řekla.

Kakadu jsou velmi skupinoví ptáci, kteří se krmí v malých skupinách, hřadují se u velkých ptáků a v Sydney jsou zřídka vidět sami. Zatímco mnoho zvířat s expanzí australských měst upadlo, těmto odvážným a veselým ptákům se obecně dařilo.

„V nepředvídatelném a rychle se měnícím prostředí s nepředvídatelnými zdroji potravy se oportunistickým zvířatům daří,“ uvedla Isabelle Laumer, výzkumnice chování na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, která se výzkumu nezúčastnila.

Za posledních 10 let výzkum ukázal, že „městská adaptace je spojena s vlastnostmi, jako jsou inovace, flexibilita chování a průzkum,“ tvrdí Abelin z Institutu Maxe Plancka. Nový výzkum přidává k tomuto porozumění to, že stvoření, která společensky snadno přenášejí nové znalosti a dovednosti, mají také výhodu.

READ  Neutronové hvězdě „Black Widow“ trvá hodinu, než obletí hvězdu, která praží

Papoušci – včetně kakadu – jsou známí tím, že patří mezi nejinteligentnější ptáky. Mají mozek pouze o velikosti vlašského ořechu, ale hustota naskládaných neuronů v jejich předních končetinách dává mnoha druhům podobné kognitivní schopnosti, jaké lidoopi do nového článku nezapojili, uvedla Irene Pepperbergová, výzkumnice v oblasti kognitivních schopností zvířat na Harvardově univerzitě, která studoval africké šedé papoušky.

Zatímco afričtí šedí papoušci jsou známí svou schopností napodobovat a někdy rozumět lidské řeči, macaws jsou známí svou vynalézavostí při používání a manipulaci s novými nástroji, jako jsou krabičky s puzzle v laboratoři nebo víka přepravky ve volné přírodě.

„Každý v Sydney má na kakadu názor,“ řekl šéf australského muzea.

„Ať už rádi sledujete tyto velké, honosné sociální ptáky, nebo si myslíte, že jsou škůdci, musíte je respektovat. Skvěle se přizpůsobili životu s lidmi, lidské nadvládě nad prostředím.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *