Nizozemsko a USA dodají Ukrajině 90 českých tanků T-72

Nizozemsko plánuje poslat hlavní bitevní tanky T-72B na Ukrajinu jako součást trilaterální dohody s USA a Českou republikou, nizozemský ministr obrany Kajsa Ollongren prohlásil.

Dodávka je součástí balíčku vojenské pomoci z Nizozemska na Ukrajinu v hodnotě 120 milionů eur (119,9 milionu USD). Přibližně 45 milionů dolarů z prostředků bude použito na nákup 90 renovovaných T-72B.

Podle amerického ministerstva obrany budou tanky pocházet z českého ministerstva obrany ve spojení s českým průmyslem. Celkové náklady na modernizaci budou 90 milionů dolarů.

Po nasazení budou T-72B nasazeny ukrajinskými ozbrojenými silami spolu s T-72 darovanými jinými spojenci.

Některé z cisteren budou dodány do konce roku 2022, dokončení je plánováno na rok 2023.

Ukrajinská iniciativa pro obrannou pomoc

Částečně budou USA financovat polovinu daru T-72 Iniciativa pro obrannou pomoc Ukrajině ve výši 400 milionů dolarů (USAI), oznámil Pentagon 4. listopadu.

USAI čerpá ze schopností z průmyslu přidruženého k Presidential Drawdown Commission, který dostává balíčky z vojenských zásob amerického ministerstva obrany.

Poslední shrnutí Pentagonu zahrnuje 1100 Taktické drony Phoenix Ghost40 obrněných říčních člunů, komunikační a sledovací systémy, jakož i související výcvik, údržba a udržovací služby.

USA darují aktualizované vojenské kapacity jako např Rakety protivzdušné obrany HAWK a 250 obrněných vozidel M1117.

Tanky pro Ukrajinu

Začátkem tohoto roku Česká republika oznámila, že jej obdrží 15 přihrádek Leopard 2 A4 Z Německa. Cílem dohody je doplnit české vojenské zásoby po několika darech Ukrajině.

Republika Severní Makedonie Také za předpokladu Ukrajinské ozbrojené síly s T-72A loni v srpnu.

READ  Jak vidět předpovědi, rozpory a mezinárodní přátelství

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.