Téměř polovina domácností českých seniorů trpí energetickou chudobou – EURACTIV.com

Domácnosti českých seniorů jsou velmi zranitelné současnými výkyvy cen elektřiny a tepla. Ohroženo je až 60 % z nich a kolem 40 % již trpí energetickou chudobou. Současná situace související s vysokými cenami plynu však není jediným faktorem přispívajícím k tomuto negativnímu trendu.

Na vině je kromě rostoucích cen špatný stav budov a neefektivní spotřebiče.

„Účty za energie stoupnou v naprosté většině domácností o desítky procent,“ upozorňuje Daniel Hůle z Člověka v tísni.

„Mohlo by to vést k dluhům a dokonce exekucím,“ dodal.

Česká vláda již spustila mimořádnou státní podporu pro ty, jejichž náklady na vytápění přesahují 30 % čistého příjmu domácnosti.

Podporu zatím získalo asi 150 000 českých domácností, ale je to jen asi třetina z celkového počtu domácností, které mají nárok. Stigma spojené s žádostí o pomoc a neinformovanost jsou podle Hůleho hlavní důvody, proč občané peníze nedostávají, i když splňují kritéria. Nevládní organizace proto vyzvaly ke speciální komunikační kampani.

České domácnosti se staly zvláště ohroženými energetickou chudobou kvůli krachu jednoho z hlavních dodavatelů energií v zemi v říjnu 2021. Bohemia Energy dodala energii zhruba 900 000 zákazníkům a bez jakéhokoli varování oznámila okamžitou odstávku.

Po konci Bohemia energy došlo ke kolapsu několika menších dodavatelů a postižené domácnosti byly převzaty tzv. „dodavateli poslední instance“. Na seznamu dodavatelů poslední instance jsou největší energetické společnosti v Česku, jako je státní ČEZ. Zakázky, které lidem nabízeli, však byly výrazně dražší.

Čeští odborníci varují, že postižení lidé budou mít problémy zejména letos na jaře, protože mnohým dojdou úspory.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Maďarsko se v indexu udržitelnosti MNB blíží průměru Evropské unie

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.