Rakousko a Česká republika pro evropskou stabilitu a bezpečnost – Vindobona.org

Rakousko a Česká republika pro evropskou stabilitu a bezpečnost – Vindobona.org

Uprostřed globálního zmatku vyjádřili oba ministři svou silnou podporu právu Izraele na sebeobranu po velkém útoku Hamasu. Vyjádřili také svou podporu rozšíření Evropské unie o Ukrajinu, Moldavsko a západní Balkán, přičemž zdůraznili roli EU při konfrontaci „ohnivého kruhu“ konfliktů, které ji obklopují, prostřednictvím „kruhu stability“.

Diplomatické duo uspořádalo tiskovou konferenci během první bilaterální návštěvy Lipavského ve Vídni, kde se shodli na důležitosti zapojení Ukrajiny do případných budoucích mírových jednání. Konsenzus přichází v návaznosti na pokračující válku na Ukrajině, kterou oba považují za konflikt, který se nevyřeší na bojišti, ale diplomatickou diskusí. Oba však přiznali, že taková jednání zatím na obzoru nejsou.

Návštěva Lipavského v Diplomatické akademii v ten den vyzdvihla bezpečnostní strategii České republiky s tím, že členství v EU a NATO je pro Ukrajinu základní bezpečnostní zárukou. Varoval před dosažením mírového řešení bez účasti Kyjeva a přirovnal to ke zradě, kterou jeho země pocítila po Mnichovské dohodě v roce 1938.

K otázce rezoluce Organizace spojených národů požadující okamžité příměří v pásmu Gazy, proti níž obě země hlasovaly, Lebavskij vysvětlil, že k žádné změně postoje České republiky nedojde a rozhodně nedojde ani k vystoupení z Organizace spojených národů navzdory návrhům ministra obrany ČR. Jana Černuchová.

Oba ministři se také zabývali historickými bilaterálními otázkami, přičemž Schallenberg zaznamenal velký posun od orientace v citlivých tématech k současnému navštěvování jako přátelé se společným geopolitickým přístupem. Toto přátelství dále posilují ekonomické vztahy, protože rakouské investice v Česku dosahují 17 miliard eur a Češi jsou v počtu turistů v Rakousku na čtvrtém místě.

Ministři se dále zabývali platformami regionální spolupráce, jako je Slavkovská formule a Centrální pětka, a zdůraznili význam těchto dialogů ve střední Evropě, zejména tváří v tvář výzvám, jako je nelegální migrace, vysoké ceny energií a geopolitické napětí.

READ  Překvapivé daně jsou nebezpečnou formou politického vměšování

Tato jednotná pozice mezi Rakouskem a Českou republikou, jak se vyjádřil Schallenberg, demonstruje závazek k mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech, svobodě a humanitě a stojící pevně proti neoimperiální politice a terorismu. Je to důkaz jejich společného odhodlání podporovat dlouhodobou stabilitu a bezpečnost na evropském dvorku – na západním Balkáně – i mimo něj.

České ministerstvo zahraničních věcí

Rakouské ministerstvo zahraničních věcí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *