Exilová myanmarská vláda se setkala s přáteli v České republice | Asie | Hloubkový pohled na zprávy z celého kontinentu | DW

Lynn Thandová ze svého malého bytu na předměstí Prahy bojuje za obnovení demokracie v Myanmaru.

Když se stínová vláda (NUG), tvořená vyhozenými poslanci a skupinami občanské společnosti (NUG), aby se postavila vojenské juntě, která se loni v únoru chopila moci chopila moci, snažila zahájit kampaň v Evropě, Česká republika byla logická. Choice – Stejně jako její styčný důstojník Thand.

Analytici říkají, že není překvapivé, že Česká republika byla první evropskou zemí, která loni zřídila zastoupení pro národní skupinu uživatelů.

Česká republika je jedním z nejvěrnějších zastánců lidských práv a demokracie v Myanmaru a je vítáno, když v době krize v této tradici pokračují,“ řekl Mark Formaner, ředitel výboru pro kampaň v Barmě.

„Česká republika je malá země, ale myslím si, že v rámci EU udělali hodně, aby pomohli Myanmaru,“ říká Thand, bývalý politický vězeň, který od roku 2015 žije v Praze.

Boj za obnovení demokracie v Myanmaru

54letý DW sedící ve svém domě, který slouží zároveň jako velitelství jeho kampaně, řekl, že doufá, že EU letos podnikne rozhodné kroky na pomoc myanmarskému lidu, který se posledních 11 měsíců pokoušel svrhnout vojenský režim.

NUG spolu se svými Lidovými obrannými silami a multietnickými militanty Myanmaru nyní ovládá mnoho částí země, i když se stále snaží získat uznání a podporu mezinárodního společenství. „Barmánci věří a očekávají zapojení mezinárodního společenství,“ řekl Thand.

EU dosud uvalila tři kola sankcí na představitele junty a jejich spřízněné podniky. Nejmenovaný zdroj DW řekl, že Brusel se připravuje na vyhlášení čtvrtého kola sankcí na 1. února, tedy na první výročí převratu.

Byl 20 let vězněn v Myanmaru za to, že byl studentským vůdcem během povstání v roce 1988, celonárodního povstání, které málem svrhlo vojenský režim, který zemi po desetiletí vládl.

READ  Podívejte se na: Český animovaný krátký film 'Sh_t going on' o milostném trojúhelníku

Aun Schan Su Ťij, západně vzdělaná dcera myanmarského „otce národa“, se během protestů ukázala jako prodemokratický symbol země. Po pěti desetiletích vojenské vlády se v roce 2010 konaly volby za více stran.

Ve všeobecných volbách v roce 2015 získala strana Su Ťij Národní liga pro demokracii (NLD) absolutní většinu v obou komorách parlamentu. Strana opět vyhrála volby v roce 2020.

Demokraticky zvolená vláda však byla loni svržena vojenským převratem.

Kampaň pro české a unijní politiky

Oficiální název „zástupce“ NUG v České republice se nedávno změnil a do kampaně pro české a další evropské politiky se zapojil skutečný velvyslanec. Jeho dny tráví setkáními s úředníky a politiky, z nichž některé zná léta.

Dává jim informace a oni je pak pošlou svým evropským protějškům, říká. Často je žádán, aby vysvětlil problémy politické situace nebo historie Myanmaru.

Tehdejší český ministr zahraničí Tomáš Petříček loni 9. února, osm dní po vojenském převratu, slíbil, že jeho země „využije všechny dostupné diplomatické nástroje k obnovení demokracie v Myanmaru a zkoordinuje své úsilí s Evropskou unií a jejími globálními partnery“.

V následujících měsících se setkal s několika významnými českými politiky, včetně Powella Fischera, předsedy zahraničního výboru Senátu. Jacques Gulhanek, který se krátce ujal funkce ministra zahraničí v roce 2021, byl nápomocný při vedení virtuálních rozhovorů s ministrem zahraničí NUG Jin Mar Aungem.

Zvláštní odkaz

Christina Kronska, akademička z Bratislavy, která se specializuje na Myanmar, má dlouhodobě zvláštní vztah s prodemokratickými aktivisty v obou zemích a mezi Aun Schan Su Ťij a jejím předním českým oponentem Vaklavem Havlem pojí přátelství na dálku. – Po pádu komunismu v roce 1989 byl prezident komunistickou osobností.

Howell začal kampaň za Nobelovu cenu za mír v roce 1991, když byla Su Ťij v domácím vězení. Téhož roku napsal předmluvu ke své nejprodávanější sbírce článků. Svoboda od strachu. Thand, který se v roce 2011 uchýlil do České republiky, je na Howella hrdý, že ho v České republice přivítal.

READ  Jsme Tommy, abychom reprezentovali Českou republiku na Eurovizi 2022

Nová česká vláda pod vedením premiéra Petera Fily, který nastoupil do úřadu v prosinci, vedla kampaň za slib vrátit havlovský liberalismus a internacionalismus zpět do středu zahraničněpolitických rozhodnutí. Thand, který se snaží přesvědčit další evropské vlády, doufá, že národní skupina uživatelů letos učiní větší pokrok, aby získala větší uznání.

„Vyzýváme k okamžitému obnovení legitimní civilní vlády v Myanmaru a urychlenému otevření parlamentu za účasti všech ústavou volených zástupců,“ řekl DW mluvčí českého ministerstva zahraničí.

„Od samého počátku jsme uvítali vytvoření Národní sjednocené vlády,“ dodali. „NUG má naši politickou podporu.“ Mluvčí také uvedl, že nový český ministr zahraničí John Lipavsky bude situaci a další postup brzy projednávat se zástupci národní skupiny uživatelů.

Thand, který minulý týden jednal s úředníky na ministerstvu zahraničí, očekává, že Lipovský si v nadcházejících týdnech zavolá s ministrem zahraničí NUG. Pokud česká vláda přijme nepřátelštější politiku vůči vojenské nadvládě Myanmaru, posune agendu EU stejným směrem, jakým se Česká republika ujme předsednictví EU v druhé polovině letošního roku.

Kromě nového kola sankcí uvalených příští měsíc Brusel vyzval k mezinárodnímu zbrojnímu embargu na Myanmar, což je podle analytiků nepravděpodobné.

Mezinárodní společenství musí jednat

Rusko a Čína mohou zasedat v Radě bezpečnosti OSN a vetovat zákaz a Asociace pro pomoc politickým vězňům tvrdí, že prodala zbraně vojenským silám obviněným ze zabití více než 1400 civilistů od převratu. , Skupina pro lidská práva.

„NUG musí pokračovat ve vysvětlování své příčiny – a nemám na mysli jen širokou veřejnost,“ řekl Kronzka s tím, že krize je složitá a může být v Evropě nepochopena.

Podle Marka Svobody, ředitele plánů Central and Eastern European Legal Initiative, má letošní „důležitý politický boj“ zajistit, aby mezinárodní společenství nedalo vojenské juntě legitimní legitimitu.

READ  Bulharská rusofobie po české aféře: nikdy nekončící rozkol

Organizace spojených národů, stejně jako Světová zdravotnická organizace a další organizace, zatím jakékoli rozhodnutí o tom, která strana by měla obsadit místo Myanmaru v mezinárodním společenství, odkládala.

Kromě toho je čas, aby mezinárodní společenství, včetně evropských národů, přestalo sedět na plotě. Chce, aby evropské vlády uznaly NUG jako legitimní vládu Myanmaru a označily vojenskou juntu za „teroristy“.

„Jsou jen dvě věci, které v životě chceš,“ vysvětluje ve slavné barmské básni. „Skuteční nepřátelé a praví přátelé. Je jasné, kdo jsou naši skuteční nepřátelé, ale nevidíme, kdo jsou naši skuteční přátelé,“ dodal.

Editoval: Srinivas Majumdar

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.