Lékaři svůj protest v pátek ukončili dohodou o platech – Brněnský deník

Lékaři svůj protest v pátek ukončili dohodou o platech – Brněnský deník

Obě strany chtějí konečnou dohodu podepsat v pátek, poté musí lékaři svůj protest zrušit. Kredit: Freebeck.

PRAHA 5. prosince (ČTK) – Probíhající protesty lékařů skončí v pátek, protože Česká lékařská komora (ČLK) a odbory souhlasily s vládní nabídkou na zvýšení platů lékařů o 5 000 až 15 000 Kč v závislosti na kvalifikaci. . , a platy ostatních zaměstnanců nemocnice o 5 %, oznámil včera ministr zdravotnictví Vlastimil Valík (TOP 09).

Válek po skončení jednání s oběma stranami dodal, že konečnou dohodu chtějí obě strany podepsat v pátek, poté musí lékaři svůj protest zrušit a stáhnout své odmítání přesčasů, které omezily provoz nemocnice na v různé míře od začátku prosince. Zástupci ČLK, lékařských odborů a zdravotních pojišťoven.

Ředitel největší veřejné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabatic řekl, že peníze půjdou přímo zaměstnancům po podpisu dodatkové smlouvy o finančním krytí mezi pojišťovnou a nemocnicí.

„Celkový mechanismus a pravidlo bonusového krytí obsažené ve směrnici činí 9,8 miliardy korun,“ dodal. To je částka, kterou minulý čtvrtek nabídl k zahájení jednání s lékaři premiér Petr Fiala (ODS) poté, co během několika měsíců trvajících jednání odmítli nabídku ministerstva zdravotnictví na navýšení o 8,5 miliardy korun.

„Každé nemocnici bude nabídnuto k podpisu přílohy,“ řekl ministr Válek s tím, že obě asociace nemocnic s nabídkou souhlasí.

Poznamenal, že podobná situace nastala v roce 2008, kdy se řešily mzdy sester a všechny nemocnice se přihlásily k doplatkům.

Válek dodal, že se zúčastní pouze VZP, nikoli dalších šest zdravotních pojišťoven v zemi.

Podle viceprezidenta ČLK Jeana Prady, lídra protestů lékařů, bude konkrétní dohoda sepsána v nejbližších dnech a podepsána v pátek. V důsledku toho podle něj nespokojení lékaři, kteří od prosince odmítají pracovat přesčas, svou protestní akci zruší. Do té doby budou lékaři nadále odmítat přesčasy.

READ  Velká Británie zmeškala finále Billie Jean King Cupu po prohře 2:1 se sedminásobným šampionem Austrálií

ČLK na konci října uvedla, že zhruba 6100 lékařů odmítlo pracovat přesčas, někteří si to ale už rozmysleli. Obecně v nemocnicích v ČR pracuje asi 23 000 lékařů a zhruba 13 000 z nich pracuje přesčas, vyplývá z údajů ČLK.

Šéf lékařského odborového klubu – Ligy českých lékařů (LOK) Martin Engel řekl, že lékařské odbory, jejichž zástupci se ve čtvrtek sejdou, by návrh chtěli vyhodnotit.

Návrh podle Valka počítá s tím, že lékaři po promoci budou mít o 5 000 Kč vyšší příjem než nyní, po absolvování základního kvalifikačního kola po absolvování stoupnou o 8 000 Kč a po atestaci o 15 000 Kč.

„Děkuji všem zúčastněným za rozumný přístup a spolupráci, zejména pak panu ministru Válkovi, který jednání vedl,“ napsal po včerejším jednání na Twitteru premiér Fiala.

Nadále se bude připravovat samostatný zákon o mzdách zdravotnických pracovníků.

Valek řekl, že mzdy zdravotnického personálu by měly být pokud možno integrovány s pokyny pro pokrytí zdravotní péče.

Tato směrnice upřesňuje rozdělení ročního nárůstu financování veřejného zdravotního pojištění mezi různé oblasti zdravotní péče. Podle Valka by se mělo znovu upravit pracovní právo tak, aby zavedlo směny, kde musí lékaři pracovat nepřetržitě.

Lékaři začali odmítat přesčasy v létě poté, co Parlament ČR schválil novelu pracovního zákona, která zdvojnásobí maximální počet dobrovolných přesčasů v nemocnicích na 832 hodin ročně. Oddělení mladších lékařů ČLK vyzvalo lékaře, aby od prosince odmítali přesčasy.

Chtěli tak upozornit na to, že ačkoliv měli lékaři původně nadměrné množství přesčasů, byli na nich často ekonomicky závislí, protože představovaly až polovinu jejich měsíčního příjmu. Požadovali proto společně s odbory zvýšení základních platů na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy o 60 000 až 120 000 Kč, což je zvýšení o 50 až 80 % oproti současné úrovni.

READ  Hvězdní studenti jmenovali velvyslance starosty Gold Coast - Griffith News

Válek však již dříve uvedl, že splnění takové poptávky by stálo další desítky miliard korun.

Navíc se očekává, že veřejné zdravotní pojištění bude v příštím roce deficitní a na zhruba 9 miliard korun budou muset pojišťovny použít rezervy z minulých let. Celkové náklady na zdravotní péči mají v roce 2024 dosáhnout více než 500 miliard korun, z toho přibližně 280 miliard půjde na lůžkovou péči.


https://brnodaily.com/2023/12/05/news/doctors-to-end-protest-on-friday-as-deal-reached-over-salaries/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/stethscope-hands-doctor-medicine-health-credit-freepik-1024×729.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/stethscope-hands-doctor-medicine-health-credit-freepik-150×107.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, lékaři, zprávy, politika, platový protestObě strany chtějí konečnou dohodu podepsat v pátek, poté musí lékaři svůj protest zrušit. Kredit: Freebeck. Praha 5. prosince (ČTK) – Probíhající protesty lékařů skončí v pátek, protože Česká lékařská komora (ČLK) a odbory souhlasily s vládní nabídkou…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *