Slovenští experti přehodnocují data Eurostatu, ale výsledky pro Slovensko stále vypadají chmurně

Slovenští experti přehodnocují data Eurostatu, ale výsledky pro Slovensko stále vypadají chmurně

24. října 2023 v 15:00

Příjmy Slováků jsou mizerné.

Kupní sílu Slováků lze porovnat s průměrem EU optikou tzv. HDP v paritě kupní síly na hlavu. Umožňuje zjistit, jak a zdali Slováci dohánějí životní úroveň vyspělejších západních zemí. Na druhou stranu je to opatření, které někdy obsahuje chyby a vady.


Článek pokračuje po videoreklamě

Článek pokračuje po videoreklamě

V letech 1995 až 2022 se Slovensko přibližovalo průměru EU, ale mnohem pomaleji než jeho sousedé. V roce 1995 činil slovenský HDP v paritě kupní síly 49 procent. Mezi postsovětskými zeměmi byla třetí nejvyšší po Slovinsku a České republice.

Slovensko během dluhové krize, která vypukla před deseti lety, překonalo západní země zachraňované Evropským záchranným fondem, jako je Portugalsko a Řecko.

Pak ale Slovensko ztratilo moc. Podle Eurostatu loni klesl HDP na obyvatele ze 71 procent průměru EU na 68 procent. Slovensko se tak spolu s Řeckem umístilo na 25. a 26. místě mezi 27 členskými zeměmi Evropské unie, tedy jen o jedno místo před chudším Bulharskem.

Slovensko je v posledních letech také na posledním místě mezi zeměmi V4. Eurostat nebyl jedinou organizací, která hlásila špatná čísla, ale také Světová banka, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a Mezinárodní měnový fond.

Marek Hlaváč, analytik Institutu pro sociální politiku, upozorňuje, že v případě Slovenska nejsou data zcela přesná. Ve své analýze se zabýval důvody, proč Slovensko zejména v letech 2015 až 2016 zaznamenalo podezřele velký pokles HDP na hlavu a následně další zaostávání za bohatšími zeměmi EU.

READ  Extrémní počasí v Evropě způsobilo odhadované ekonomické náklady ve výši 446 miliard EUR (3 % HDP v roce 2019)

Samir a partneři. Nedělám nic

Slovenská ekonomika zaostává a propast mezi ní a Evropou se zvětšuje, protože efekt reforem provedených před 20 lety odezněl.

[email protected], abychom vám pomohli.“ data-msg-btn-logout=“Přihlásit se jako jiný uživatel“ data-msg-btn- Close=“Zůstat přihlášen“ >

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *