„Je na čase:“ Francie zvažuje zákon zakazující diskriminaci vlasů

„Je na čase:“ Francie zvažuje zákon zakazující diskriminaci vlasů

Zákonodárci v dolní komoře francouzského parlamentu ve čtvrtek schválili návrh zákona, který by zakazoval diskriminaci na struktuře, délce, barvě nebo tvaru něčích vlasů.

Autoři návrhu zákona doufají, že převratný zákon vyšle zprávu o podpoře černochům a dalším, kteří čelili nepřátelství na pracovišti i mimo něj. Kvůli jejich vlasům.

Opatření má ale před sebou ještě dlouhou cestu. Poté jde do Senátu, kde může čelit opozici.

Zatímco hlasování bylo přítomno pouze 50 z 577 zákonodárců Národního shromáždění, drtivou většinou návrh zákona podpořili 44 hlasy proti dvěma. Čtyři se zdrželi hlasování.

Zastánci opatření mimo parlament byli nadšeni, že se návrh zákona dostal do parlamentu.

„Už bylo na čase,“ křičela Estelle Valois, 43letá poradkyně, když se nechávala ostříhat své krátké kudrnaté vlasy v pařížském salonu, kde jsou stylisté vyškoleni, aby zvládli všechny typy vlasů – což je ve Francii rarita. „Dnes jdeme vpřed, abychom odstranili tyto bariéry diskriminace.“

Návrh zákona rezonuje Podobná legislativa Ve více než 20 státech USA. Návrh zákona navrhl Olivier Cerva, francouzský zákonodárce z francouzského karibského ostrova Guadeloupe. Pokud se to nakonec stane zákonem, udělá by to z Francie první zemi na světě, která na národní úrovni uzná diskriminaci na základě vlasů.

„Je to velký krok vpřed pro naši zemi,“ řekl Serva po hlasování. „Francie na sebe byla hrdá.“

Oliviera Cervy v Národním shromáždění v Paříži, kde zastává funkci poslance.Thibaut Camus/AFP

Návrh zákona by upravil stávající antidiskriminační opatření v zákoníku práce a trestním zákoníku tak, aby výslovně zakázala diskriminaci lidí s kudrnatými, kudrnatými vlasy nebo jiným účesem vnímaných jako neprofesionální, stejně jako plešatých lidí. Nezaměřuje se konkrétně na diskriminaci na základě rasy, ačkoli to byla primární motivace návrhu zákona.

READ  Tokyo Haneda Airport: možná srážka dvou letadel

„Lidé, kteří neodpovídají eurocentrickým normám, čelí diskriminaci, stereotypům a zaujatosti,“ řekl agentuře AP Serva, který je černoch.

Levicové strany a členové centristické strany Ennahda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem návrh zákona podpořili, což stačilo ke schválení v Národním shromáždění. Návrh nyní míří do Senátu, kde dominují konzervativci, kde pravděpodobně narazí na odpor pravicových a krajně pravicových zákonodárců, kteří jej považují za pokus importovat americké představy o rase a rasové diskriminaci do Francie.

Klient si šamponuje vlasy ve středu v salonu v Paříži.Thibaut Camus/AFP

Ve Spojených státech přijalo 24 států verzi zákona CROWN Act – což znamená vytvoření respektujícího a otevřeného světa pro přirozené vlasy – který zakazuje diskriminaci vlasů na základě rasy v zaměstnání, bydlení, školách a v armádě. federální legislativa USA Prošla domem v roce 2022, ale republikáni v Senátu to zablokovali o měsíc později.

Odpůrci francouzského zákona tvrdí, že francouzský právní rámec již poskytuje dostatečnou ochranu lidem, kteří čelí diskriminaci kvůli svým přirozeným afro vlasům, copánkům, dredům nebo zámkům.

Autoři návrhu zákona nesouhlasí. Jeden příklad, který uvádějí, je černá francouzská letuška, která zažalovala Air France poté, co jí byl odepřen přístup k letu kvůli jejím copánkům a byla nucena nosit paruku s rovnými vlasy. Aboubacar Traoré vyhrál svůj případ v roce 2022 po desetiletí trvající právní bitvě. Soud ale rozhodl, že nebyl diskriminován kvůli vlasům, ale proto, že byl muž, protože jeho ženské protějšky směly nosit copánky.

Francie neshromažďuje oficiální údaje o etnicitě, jak vyplývá z a Globální vize Což nerozlišuje mezi občany podle etnických skupin, což ztěžuje měření diskriminace ve vlasech na základě etnické příslušnosti.

Klientka se nechala ostříhat ve středu v Paříži.Thibaut Camus/AFP

Zastánci návrhu zákona doufají, že se bude zabývat dlouhým bojem, který černí Francouzi museli přijmout za své přirozené vlasy.

READ  Velký týden Organizace spojených národů vyslal do světa zlověstnou zprávu

Zatímco někteří lidé považují návrh zákona za neseriózní, jde o něco hlubšího, řekla Audie Levorelle-Djambo, kadeřnice a matka tří dětí smíšené rasy.

„Není to jen problém s vlasy. To dá lidem sílu, aby byli schopni odpovědět, když jsou požádáni, aby si narovnali vlasy, mohou říct: 'Ne, je to nezákonné, ode mě to nemůžete čekat. nic společného s mou odbornou způsobilostí.“

Salon Djampou-Livoreil se stará o všechny typy klientů, od těch s rovnými vlasy až po ty s kudrnatými.

„Je velmi dojemné mít 40letou ženu, někdy ve velmi vysoké pozici, aby konečně přijala svou přirozenou krásu. A stává se to každý den,“ řekla.

Klientka salonu Valois doufá, že její pětiletá dcera bude v budoucnu žít ve společnosti, která její vlasy nestigmatizuje.

„Když jsem byla mladší, pamatuji si, jak jsem naříkala nad nedostatkem salonů a dokonce i vlasových přípravků (na kudrnaté vlasy) – byla doba, kdy jsme bohužel museli používat přípravky určené pro evropské vlasy a ty se našim vlasům nepřizpůsobily. „Dnes jsem šťastná, protože věci se staly dostupnějšími a došlo ke změně,“ řekla.

„Není důvod se stydět za to, kdo jsi, ať už za vlasy nebo dokonce za to, že nic nemáš!“

Další od NBC BLK, Přihlaste se k odběru našeho týdenního zpravodaje.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *