Izrael tvrdí, že jeho síly prohledávaly hřbitov v Gaze a hledaly mrtvé rukojmí

Izrael tvrdí, že jeho síly prohledávaly hřbitov v Gaze a hledaly mrtvé rukojmí

Izraelské síly počátkem tohoto týdne vážně poškodily hřbitov v jižní Gaze, když izraelská armáda označila za součást pátrání po rukojmích unesených Hamasem při teroristickém útoku ze 7. října.

Podle videa pořízeného týmem NBC News a rozhovorů s obyvateli na místě se zdálo, že hřbitov byl ve středu ráno srovnán buldozery, náhrobky byly rozdrceny a hroby obsahující lidské ostatky vystaveny na některých pohřebištích.

Jak se ranní světlo vplížilo nad jižní oblast Khan Yunis, obyvatelé Gazy, kteří se poblíž přes noc skrývali před intenzivním útokem Obyvatelé této oblasti byli zjevně rozrušeni, když viděli starobylý muslimský hřbitov.

Dodali, že izraelské síly provedly razii na hřbitově a neznámý počet těl byl nalezen.

„Co jim mrtví udělali? Je to neúrodná země – co je v ní? A jakou chybu mají mrtví, kteří si odnášejí jejich těla? Jsou mrtví,“ řekl ve středu Masúd Al-Nafar NBC News na místě pohřbu. .

NBC News požádala izraelskou armádu, aby odpověděla na obvinění, že její síly provedly buldozery na hřbitově a vzaly těla.

IDF odpověděla, že je odhodlána najít všechna rukojmí a vrátit všechna těla, která jsou stále držena v Gaze. Ve čtvrtečním prohlášení uvedl: „Izraelská armáda provádí přesné operace na záchranu rukojmích na konkrétních místech, kde informace naznačují možnou přítomnost těl rukojmích.“

„Proces identifikace rukojmích, který probíhá na bezpečném a alternativním místě, zajišťuje příkladné profesionální podmínky a respekt k zesnulému. Těla, která nebyla označena za rukojmí, jsou vrácena s důstojností a respektem,“ dodalo prohlášení.

IDF odmítla žádost NBC News o další komentář, zda po své operaci na hřbitově identifikovala nějaké rukojmí, nebo zda provedla podobné prohlídky na jiných hřbitovech během války.

Místní obyvatelé označili hřbitov za centrální hřbitov v Khan Yunis, který byl poprvé otevřen v roce 1982 a byl rozdělen na několik rodinných pozemků, jak je obvyklé u islámských pohřebišť. Několik obyvatel řeklo NBC News, že je to jediný hřbitov používaný rodinami z města Khan Yunis a okolních uprchlických táborů. Od začátku nepřátelství to dělníci opustili, ale odhadují, že jsou tam pohřbeny tisíce Palestinců.

READ  Živé aktualizace koronaviru: Průměrný počet případů za sedm dní klesne pod 90 000

Nachází se několik set metrů od nemocnice Násir, odkud stovky Gazanů uprchly v chaotických scénách, když do oblasti ve středu večer vstoupily izraelské pozemní síly. Mezi lidmi, kteří našli útočiště, byl Al-Nafar, který řekl, že se uchýlil ke spánku na matraci se svou rodinou mimo nemocnici.

Dva očití svědci, kteří se ukrývali v nemocnici, vyfotografovali hroby po operaci ve středu ráno a zveřejnili je na sociálních sítích. NBC News geolokalizovala svá videa na stejný hřbitov. V rozhovorech pro NBC News ve čtvrtek večer očití svědci popsali „skutečně děsivou a krvavou noc“, ve které se izraelské tanky nejprve umístily před nemocnicí a poté zamířily ke hřbitovu.

Dodal: „Vozidla postupovala o půlnoci a armáda začala podnikat velmi prudké útoky. Docházelo k palebným pásům, prudkým střetům a dělostřeleckému ostřelování. Muhammad Salama, kameraman na volné noze, ve čtvrtek večer ve zvukové zprávě od Chána Yunise uvedl, že bombardování pokračovalo až do 6 hodin ráno.

A dodal: „Na vlastní oči jsme byli druhý den ráno svědky stahování okupačních tanků ze hřbitovů. „Těla byla ukradena z tohoto hrobu,“ řekl Mohammed Al-Helou, 23letý nezávislý fotoreportér, který se také ukrývá v nemocnici.

Lidé zapalují svíčky pod zdí s plakáty identifikujícími rukojmí unesené palestinskými ozbrojenci během útoku 7. října v Jeruzalémě dne 7. listopadu 2023.Ahmed Al-Gharabli/AFP prostřednictvím souboru Getty Images

Videa z Gazanů, která byla široce sdílena na sociálních sítích a ověřena NBC News, ukazovala zničené zdi hřbitova a několik detailních fotografií hrobů, které byly vykopány.

Ahmed Al-Shaer, terénní výzkumník v oblasti lidských práv v Gaze, který pracuje pro Evropsko-středomořskou observatoř lidských práv, organizaci pro lidská práva registrovanou v Ženevě, uvedl, že škody na hřbitově zdokumentoval.

„Některé hroby byly exhumovány a otevřeny,“ řekl ve zprávě pro NBC News, včetně rodinného spiknutí, „kde byla zničena zeď.“

READ  Po sobě jdoucí tajfuny zabijí 12 v Číně; Více než 300 zraněných

Čtvrteční prohlášení IDF dodalo, že „nebýt nešťastného rozhodnutí Hamásu držet izraelské muže, ženy, děti a kojence jako rukojmí, nebylo by potřeba takové prohlídky našich rukojmích“.

Hamás nereagoval na žádosti o komentář k událostem popsaným v tomto příběhu.

Rami Abdo, šéf Evropsko-středomořské observatoře pro lidská práva, reagoval na prohlášení izraelské armády, že zpravodajské služby ospravedlňují její operaci na hřbitově.

„Věříme, že tento útok, vzhledem k předchozím útokům na hřbitovy, naznačuje, že Izrael systematicky porušuje posvátnost mrtvých a jejich hrobů,“ uvedl v prohlášení pro NBC News.

Od začátku války byl Euro-Med upřímný ve svém hodnocení škod na hřbitovech v Gaze.

„Zatímco zpravodajské informace mohou ukazovat na konkrétní hroby a hřbitovy, pozorované rozsáhlé ničení a vykopávky se zdají být náhodné,“ řekl Abdo. „Pokud to byla zpravodajská opatření, proč došlo na hřbitovech k rozsáhlému ničení a proč armáda neoznámila objevení izraelských rukojmích, přestože operace zaměřené na hřbitovy trvaly déle než dva měsíce?“

podle Mezinárodní humanitární právoVálčící strany mají povinnost respektovat hroby a těla mohou být exhumována pouze tehdy, pokud ozbrojená strana poskytne spolehlivé důkazy a řádně o tom informuje místní úřady.

Al-Hilu řekl, že i v dobách války porušuje izraelská operace posvátnost tohoto místa. Byl překvapen a nechápal, proč bylo pohřebiště vystaveno takovému poškození.

Řekl: „Hřbitov s mrtvými lidmi nepředstavuje pro armádu žádné nebezpečí.“ Možná přišli na tento hřbitov hledat rukojmí. I kdyby přišli hledat svá rukojmí, neměli by provést toto zničení.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *