Jako ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní standardy ochrany životního prostředí

12. 12. 2022

České jaderné elektrárny splňují mezinárodní standardy ochrany životního prostředí

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany v České republice splňují požadavky mezinárodních norem ochrany životního prostředí. To je hlavní závěr recertifikačního auditu mezinárodní společnosti Ted Norske Veritas. Elektrárna Demilín od roku 2004 a závod Dukovani od roku 2001 jsou trvale držiteli tohoto prestižního ekologického certifikátu pro environmentální management.

Při auditu, který trval několik dní, se odborníci zaměřili na celý systém ochrany životního prostředí. V praxi organizace při provozu elektráren ověřuje soulad s právními předpisy, auditní dokumenty a zajištění ochrany životního prostředí. Auditoři prověřili jednotlivé provozy, jako je úpravna chladící vody, chemická úpravna vody, odpadové hospodářství, centrální naftové a naftové hospodářství, kanalizace a systém havarijní připravenosti. „Audit prokazuje shodu s požadavky normy EMS. Vedení elektrárny a její zaměstnanci rozumí rizikům spojeným s jednotlivými operacemi a jejich dopadem na životní prostředí a jsou dodržováni na vysoké úrovni. řekl Zdeněk Grabmüller, šéf výboru pro audit mezinárodní certifikační společnosti Ted Norske Veritas.

„Bezpečnost a ochrana životního prostředí jsou naše hlavní priority. Investujeme do této oblasti několik milionů korun, přímo souvisejících s jadernou energetikou i jinak,“ řekl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a vedoucí jaderné divize.

„Pravidelné audity jsou velmi důležitou zpětnou vazbou pro potvrzení fungování našeho systému ochrany životního prostředí. V posledních letech se nám daří výrazně snižovat spotřebu energie jak ve výrobě, tak v nevýrobním segmentu elektrárny. jsme připraveni v tomto trendu pokračovat,“ Řekl to ředitel jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Životní prostředí je v Demilinu důležitým tématem. Vedení jihočeské elektrárny se kromě preventivních bezpečnostních opatření zaměřuje na úspory energie. „Hledáme optimální způsoby, jak provozovat čerpadla, zateplujeme budovy, vyměňujeme staré svítidla za energeticky úsporné typy, šetříme vodu nebo ji vracíme zpět do Vltavy v malé vodní elektrárně v Kořensku. To pomáhá. Dosahujeme ročních úspor rovných na roční spotřebu malého města. John Krummle, ředitel Demilovy jaderné elektrárny, říká:

READ  bne IntelliNews - Poslední zasedání staré rady České centrální banky zvýšilo základní sazbu na 7 %

Elektrárna Dukovany má certifikaci Systému environmentálního managementu (EMC) od roku 2001, Elektrárna Temelín od roku 2004. Nový certifikát má platnost tři roky. Elektrárny musí každoročně při průběžných auditech doložit auditorům shodu s požadavky mezinárodních norem.

Ladislav Krýz, Mluvčí ČEZ

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *