Český soud zrušil zproštění viny expremiéra Babiše v kauze podvodu v EU

Český soud zrušil zproštění viny expremiéra Babiše v kauze podvodu v EU

Český miliardář a expremiér Andrzej Babiš se vrátí k soudu poté, co odvolací soud zrušil jeho osvobozující rozsudek v případu podvodu v EU, uvedl ve středu web specializovaný na justici.

Pražský vrchní soud zrušil lednový rozsudek, který Babiše zprostil obžaloby kvůli „nedostatečným a zneužitým důkazům“, uvádí web České justice (České soudnictví).

„Věc se nyní vrací k městskému soudu k novému projednání. Státní zástupce původně pro Babiše navrhoval tříletý podmíněný trest,“ dodal.

Babiš stanul před soudem za to, že pomohl zbavit svou farmu Čapí hnízdo jižně od Prahy od svého velkého potravinářského, chemického a mediálního holdingu Agrofert, aby byla způsobilá pro dotaci Evropské unie ve výši 2 milionů dolarů pro malé firmy.

Policie ho obvinila v roce 2017 a v březnu 2022 poté, co ho parlament zbavil funkce poslance.

Reklama – Pokračujte posouváním

Babiš (69), který byl premiérem v letech 2017 až 2021, vždy jakékoli pochybení popíral a vyšetřování označil za „politický proces“.

Městský soud ho počátkem ledna zprostil viny a on kandidoval na prezidenta proti bývalému generálovi NATO Peteru Pavlovi, který později ten měsíc vyhrál druhé kolo.

Slovenský narozený Babiš, pátý nejbohatší muž České republiky s hodnotou 7,5 miliardy dolarů podle časopisu Forbes, byl obviněn spolu se svou bývalou spolupracovnicí Janou Nagyovou.

Reklama – Pokračujte posouváním

Čelí také obvinění, že v 80. letech sloužil jako agent komunistické tajné policie.

Babiš je v současnosti poslancem své centristické populistické strany ANO, která prohrála parlamentní volby v roce 2021.

ANO stále vede v průzkumech s 30procentní podporou.

frj/mmp/giv

READ  Bývalý generál NATO a expremiér jsou považováni za průkopníky v klání o českého prezidenta

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *