Indonésie zvyšuje úsilí o obnovu po 34 mrtvých v sopce

JAKARTA (Reuters) – Indonéský prezident Joko Widodo se v úterý zavázal, že po návštěvě místa sopečné erupce na Jávě, která zabila nejméně 34 lidí, zintenzívní úsilí o evakuaci a opraví poškozené domy.

Hora Semeru je vysoká 3 676 metrů vzbudit V sobotu poslal na oblohu oblak popela a do vesnic pod nimi nebezpečný proud lávy. L1N2SP05Y

Podle Agentury pro zmírňování katastrof byly vysídleny tisíce lidí a 22 se stále pohřešuje.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Po návštěvě evakuačních středisek a průzkumu oblasti helikoptérou – s cílem získat letecký pohled na vesnice ponořené do roztaveného popela – prezident řekl, že úsilí o obnovu bude nyní a v následujících měsících intenzivnější.

„Přišel jsem na místo, abych se ujistil, že máme síly k lokalizaci obětí,“ řekl prezident ze Sombroulu, jedné z nejhůře postižených oblastí.

Muž s deštníkem prochází mezi poškozenými domy a hledá své kozy v oblasti zasažené erupcí sopky Mount Semeru v Korah Kubokan, provincie Pronogyo, Lumagang, Indonésie, 6. prosince 2021. REUTERS/Willy Kurniawan

„Doufejme, že až se vše uklidní, vše může začít – oprava infrastruktury nebo dokonce přesun těch z míst, kde očekáváme, že bude velmi nebezpečné se vracet.“

Řekl, že nejméně 2000 domů bude muset být přesunuto do bezpečnějších oblastí.

Pátrací a záchranné práce pokračovaly i v úterý, ale v některých oblastech byly zmařeny větrem, deštěm a omezeným vybavením.

Sopka Semeru v úterý vybuchla třikrát. Indonéské centrum pro vulkanologii a zmírňování geologického nebezpečí v pondělí uvedlo, že existuje možnost vytékání dalšího horkého plynu, popela a hornin.

Mount Semeru je jednou z více než 100 aktivních sopek v Indonésii, v oblasti s vysokou seismickou aktivitou nad mnoha tektonickými deskami, známé jako „Pacific Ring of Fire“.

(Zprávy Stanley Widianto a Agustinos Pio da Costa); Napsal Kate Lamb. Střih Anna Nicholas da Costa a Janet Lawrence

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.