Údaje z EU ukazují, že Polsko je poprvé bohatší než Portugalsko

Polsko podle údajů Eurostatu poprvé předstihlo Portugalsko v benchmarkovém měření blahobytu. Je to druhá „stará“ členská země EU – po Řecku v roce 2015 – kterou Polsko po rychlém hospodářském růstu v posledních desetiletích předběhlo.

Dotyčné údaje měří HDP na obyvatele s přihlédnutím k cenovým rozdílům (standardy kupní síly, PPS) mezi členskými zeměmi. Podle nejnovějších předběžných údajů Eurostatu za rok 2021 je Polsko poprvé před Portugalskem, uvedla obchodní zpravodajská služba 300Gosporadka.

Polský HDP na obyvatele byl loni na 76,9 % průměru EU, téměř o 3 procentní body vyšší než v Portugalsku (74,1 %) a za Španělskem (84,4 %).

Polsko je však nižší než v řadě dalších východních zemí EU, které také vstoupily do bloku v roce 2004: Česká republika (91,5 %), Slovinsko (90,1 %), Litva (88,2 %) a Estonsko (87,4 %).

Nejvyšší úrovně HDP na obyvatele v PPS ve srovnání s průměrem EU zaznamenalo Lucembursko (277,5 %), Irsko (220,6 %) a Dánsko (133,3 %). Nejnižší procento bylo v Bulharsku (55,4 %), Řecku (64,8 %) a na Slovensku (68 %).

Vyjádření čísel ve standardech kupní síly – společné měně, která odstraňuje rozdíly v cenových hladinách mezi zeměmi – podle Eurostatu umožňuje užitečná srovnání HDP.

Zatímco nejnovější údaje znamenají, že statistický úřad Evropské unie poprvé postavil Polsko nad Portugalsko, Mezinárodní měnový fond tak učinil od roku 2020.

„Tady je snazší najít práci a dobrý život“: Polsko přitahuje imigranty ze západní Evropy

Polsko se za poslední tři desetiletí těší jednomu z nejvyšších temp růstu HDP v Evropě. Byla jedinou zemí EU, která se v letech 2007 až 2009 během finanční krize nedostala do recese, a patřila také mezi nejsilnější země během pandemie koronaviru.

READ  Mikuláš, Ježíšek nebo tědroň? Pražské muzeum sleduje historii vánočních dárkových tradic v České republice

V roce 2021 polská ekonomika vzrostla o 5,7 %, což je nejrychlejší expanze za 14 let. Polsko se mezitím potýká s nejvyšší úrovní inflace v Evropské unii, která v březnu dosáhla 11 %, což je nejvyšší úroveň za více než 20 let.

Polsko se během epidemie umístilo na šestém místě s nejlepší ekonomikou mezi bohatými zeměmi

Hlavní zdroj obrázku: Fristox/Unsplash

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *