Tchaj-wan spěchá s letadly, aby varoval čínská letadla ve své zóně protivzdušné obrany

Tchaj-wan spěchá s letadly, aby varoval čínská letadla ve své zóně protivzdušné obrany

Na tomto obrázku pořízeném 9. dubna 2021 jsou vedle vojenského letadla zobrazeny čínské a tchajwanské státní vlajky. REUTERS/Dado Ruvic/Ilustrace

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Tchaj-wan (Reuters) – Tchaj-wan v úterý varoval 29 čínských letadel ve své zóně protivzdušné obrany, včetně bombardérů, které letěly na jih ostrova a do Tichého oceánu, před nejnovější eskalací napětí a největší invazí od té doby. koncem května.

Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako své území, si v posledních zhruba dvou letech stěžoval na opakované mise čínského letectva poblíž demokraticky spravovaného ostrova, často v jihozápadní části Identifikační zóny protivzdušné obrany neboli ADIZ poblíž Pratas. Ostrovy ovládané Tchaj-wanem.

Tchaj-wan popisuje opakované vojenské aktivity sousední Číny jako válku v „šedé zóně“, jejímž cílem je oslabit tchajwanské síly tím, že je přinutí opakovaně bojovat, a také otestovat reakce Tchaj-wanu.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že nejnovější čínská mise zahrnovala 17 stíhaček a šest bombardérů H-6, stejně jako letadla pro elektronický boj, včasné varování, protiponorkové a středovzdušné tankovací letouny.

Některá letadla létala v oblasti severovýchodně od řeky Pratas, vyplývá z mapy poskytnuté ministerstvem.

Nicméně bombardéry, doprovázené elektronickým bojem a letadly shromažďujícími zpravodajské informace, letěly do Bashi Channel oddělujícího Tchaj-wan od Filipín a do Tichého oceánu, než se cestou, kterou přiletěly, vrátily do Číny.

Tchaj-wan vyslal bojová letadla, aby varovala čínská letadla, zatímco k jejich monitorování byly rozmístěny raketové systémy, uvedlo ministerstvo s použitím standardního znění své odpovědi.

Jde o největší invazi od doby, kdy Tchaj-wan 30. května nahlásil 30 čínských letadel ve svém regionu ADIZ. K zatím největšímu průniku letos došlo 23. ledna, zapojilo se 39 letadel. Přečtěte si více

READ  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou: Živé aktualizace

Čína se k tomu bezprostředně nevyjádřila, která dříve uvedla, že takové kroky byly cvičením zaměřeným na ochranu suverenity země.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v e-mailu agentuře Reuters řekl, že Peking „musí zastavit svůj vojenský, diplomatický a ekonomický tlak a zastrašování vůči Tchaj-wanu“.

Čína v pátek pojmenovala svou třetí letadlovou loď, Fujian, podle provincie odpovídající Tchaj-wanu. Přečtěte si více

Čínská armáda minulý měsíc uvedla, že provedla cvičení kolem Tchaj-wanu jako „vážné varování“ před „tajnou dohodou“ se Spojenými státy.

Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden rozzlobil Čínu, když se zdálo, že naznačil změnu v americké politice „strategické nejednoznačnosti“ ohledně Tchaj-wanu tím, že řekl, že Spojené státy by vojensky zasáhly, kdyby Čína zaútočila na ostrov.

Čína zvýšila tlak na Tchaj-wan, aby přijal jeho suverenitu. Taipei vláda říká, že chce mír, ale bude se bránit, pokud bude napaden.

Nepadly žádné výstřely a čínská letadla nevletěla do tchajwanského vzdušného prostoru, ale do jeho ADIZ, širší oblasti, kterou Tchaj-wan monitoruje a hlídkuje, aby měl více času reagovat na případné hrozby.

(Tento příběh opravuje název a odstraňuje nesprávný odkaz na počet tchajwanských letadel.)

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy Ben Blanchard v Taipei a Michael Martina ve Washingtonu. Střih Frank Jack Daniel a Mark Heinrich

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *