Rusko posílá posily do Charkova, jak Ukrajinci postupují

Ukrajinské síly dosáhly západního předměstí Kobyansku a také udeřily na jih směrem k Izjumu poté, co od začátku tohoto týdne postoupily o více než 50 km (31 mil) na území kontrolované Ruskem.

Bleskový postup připravil scénu pro zdánlivě hrozící konfrontaci ve dvou klíčových oblastech, které obě strany považují za strategicky důležité. Rusko V současnosti využívá Kupiansk jako železniční uzel pro zásobování svých sil a Izium jako odpalovací rampu pro útoky jižněji v Doněcké oblasti.

Video pořízené ruským vojenským novinářem Jevgenijem Poddubným ukazuje, jak do oblasti přilétají ruské vrtulníky a nejméně jeden vykládá obrněné vozidlo.

Poddubnyj oznámil, že ruská vojenská velitelství používá vrtulníky Mi-26 k posílení jednotek v Charkově o muže a obrněná vozidla a k přesunu záložních sil do Kupianska a Izia.

„Vrtulníky přistávají na přistávacích bodech podél linie kontaktu… Posílení pomůže zastavit další postup kyjevského režimu,“ řekl Poddubnyj.

V pozdější zprávě uvedl, že Kobyansk byl vystaven dělostřelecké palbě ukrajinských ozbrojených sil a že most přes řeku Oskil ve městě byl vážně poškozen.

Zelenskyj tvrdí, že na severovýchodě Ukrajiny bylo obnoveno velké město

„Naše rezervy se dostávají do předních linií,“ řekl Poddubny. Obrana Kobyanska pokračuje.

Na druhou stranu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že jeho síly „osvobodily a ovládly více než 30 osad v Charkovské oblasti“.

„Pokračují opatření na kontrolu a zabezpečení pozemků v některých vesnicích regionu a postupně přebíráme kontrolu nad novými osadami – vracíme ukrajinskou vlajku a chráníme všechny naše lidi všude,“ řekl Zelenskyj ve svém každodenním projevu.

scény zkázy

Postupující ukrajinské síly hlásily scény zkázy během obnovy oblastí pod ruskou kontrolou.

Šéf vojenské správy Charkovské oblasti Oleh Sinihopov řekl, že navštívil nedávno osvobozené oblasti, kde „Rusové opustili infrastrukturu, zničili domy, mnoho trofejí a hromady odpadků“ a zveřejnil fotografie scén na Telegramu.

Bedny s municí u domu zničeného ostřelováním ve vesnici Harkov, kterou ukrajinské síly nedávno osvobodily 9. září.

„Lidé bez nadsázky potkávali naše vojáky se slzami v očích,“ řekl Sinihopov.

READ  EU upravila plán sankcí proti ruské ropě ve snaze získat podporu od zdráhavých zemí

„Obyvatelé samozřejmě potřebují pomoc. Většina vesnic nemá elektřinu ani plyn. V blízké budoucnosti je obnovíme a poskytneme humanitární pomoc.“

Řekl, že hlava jedné z osvobozených vesnic byla zatčena pro podezření ze spolupráce s okupačními ruskými silami, a varoval všechny další kolaboranty, že „žádný zrádce neunikne odpovědnosti“.

Nízká morálka

Ukrajina tvrdí, že někteří ruští vojáci nyní dezertují kvůli „značným ztrátám“, které utrpěli.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil v pátek uvedl, že došlo k nejméně 15 dezercím.

Dodala, že vojáci opouštěli své uniformy a nosili civilní oblečení ve snaze splynout s tím, jak se snažili vrátit na ruské území.

Hasiči pracují na místě činžovního domu zasaženého ruským vojenským úderem v ukrajinském Charkově 6. září.
Minulý týden došlo k nejambicióznější pozemní ofenzivě Ukrajinců od Ruska zahájit jeho invazi.

Video a satelitní snímky geolokalizované CNN ukazují, že tento vývoj zahrnoval pokračující útoky na velitelská stanoviště, muniční sklady a zásoby paliva daleko od předních linií.

Vysoký americký představitel uvedl, že ukrajinské síly měly určitý úspěch při útocích na ruské zásobovací linky s úmyslem přerušit a izolovat ruské síly západně od řeky Dněpr.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *