Sopka Tonga chrlí tolik vody, aby naplnila 58 000 olympijských bazénů ve stratosféře

Sopka Tonga chrlí tolik vody, aby naplnila 58 000 olympijských bazénů ve stratosféře

novéNyní můžete poslouchat články Fox News!

násilné vypuknutí Tonga Tonga sopka – Hung Happi v Tonze 15. ledna 2022 bylo přímo do stratosféry vstříknuto nebývalé množství vody – dost na to, aby naplnilo více než 58 000 olympijských bazénů.

Luis Milan, atmosférický vědec z NASA, řekl: Laboratoř proudového pohonu.

Když sopka vybuchla, mořská voda se dostala do přímého kontaktu s vybuchující lávou a byla extrémně horká, což způsobilo „výbušnou páru“.

Deštníkový mrak vytvořený podvodní erupcí sopky Hungga Tonga-Hung Hapai 15. ledna 2022.
(Snímek NASA Earth Observatory od Joshuy Stevense pomocí snímků GOES s laskavým svolením NOAA a NESDIS)

NASA a její partneři odhalují první snímky v úžasných detailech z JAMES WEBB SPACE TELESCOPE

Vědci z NASA tvrdí, že pára bude přetrvávat roky, což pravděpodobně ovlivní globální průměrná teplota. Pára se obvykle rozptýlí asi 2-3 roky, ale vodě z erupce z 15. ledna může trvat 5-10 let, než se odpaří.

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai „může být první pozorovanou sopečnou erupcí, která neovlivňuje klima prostřednictvím povrchového ochlazování způsobeného vulkanickými sulfátovými aerosoly, ale prostřednictvím povrchového oteplování,“ předpokládá Milan v článku.

Milan vedl studii, která zkoumala množství vodní páry v sopce injektován do stratosféryvrstva atmosféry, která leží asi 8 až 33 mil (12 až 53 kilometrů) nad zemským povrchem.

Milan a jeho kolegové našli Ta sopka Tonga Do zemské stratosféry poslal asi 146 kvaternionů (1 kvart se rovná bilionu gramů) vodní páry. Množství vody uvolněné do stratosféry se rovná 10 % vody již ve stratosféře. Jejich výzkum byl publikován v Geofyzikální výzkumné dopisy.

OVCE SHAUN bude prvním „astronautem“, který poletí na lunární misi ARTEMIS I

Erupce přišla ze sopky o šířce více než 12 mil. Den před masivní erupcí tonžští představitelé na Facebooku informovali, že sopka neustále vybuchuje. V příspěvku uvedli, že sopka vysílá 3 míle široký oblak popela, páry a plynu stoupající do výšky 35 mil do atmosféry.

READ  Mezihvězdný objekt je fragment planety ve tvaru cookie

Vědci si také všimli, jak vodní pára může oslabit ozónovou vrstvu, která chrání život na Zemi před poškozením sluncem.

KLIKNĚTE ZDE PRO FOX NEWS APP

Autoři studie uvedli, že je ještě příliš brzy předpovídat přesné klimatické dopady erupce Tongy. „Je důležité pokračovat v monitorování vulkanických plynů z této erupce a budoucích plynů, abychom lépe určili jejich různé role v klimatu,“ napsal Milan.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *