Guvernér České centrální banky Didek nevidí nebezpečí růstu inflace

PRAHA (Reuters) – Guvernér České centrální banky Uldrich Dědek, který hlasoval pro menšinu proti zvyšování úrokových sazeb, řekl, že nevidí žádné nebezpečí v rostoucí inflaci a je odhodlán podporovat stabilní sazby, aby ochránil křehký růst. ekonomiky. říci.

Česká národní banka šokovala trhy 4. listopadu, když bankovní rada zvýšila svou klíčovou dvoutýdenní sazbu zpětného odkupu (CZCBIR = ECI) o 125 bazických bodů, což je největší nárůst od roku 1997, na 2,75 %, aby zbrzdila vysokou inflaci a signalizovala další zvýšení.

Didek, který s členkou představenstva Alicí Michelovou hlasoval o pevných sazbách od června, kdy centrální banka zahájila cyklus zpřísňování, řekl, že se vidí v hlavním proudu měnové politiky.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

„Jako dominantní důvod vysoké inflace vidíme tlak ze zahraničí. Dá se odkázat na ceny ropy, plynu a lodní dopravy, to jsou faktory, které centrální banka nemůže vůbec ovlivnit,“ řekl Didik v rozhovoru pro zpravodajství SeznamZpravy.cz. Stránky byly zveřejněny ve středu pozdě.

„V poslední době prudce narůstá koronavirová krize, energetická krize s výrazným dopadem na domácnosti a také jsme zaznamenali velmi silné problémy v automobilovém průmyslu. Tyto důvody přibližují českou ekonomiku velmi křehkému růstu,“ dodal. “ řekl Dedek.

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než se očekávalo, což naznačuje, že oživení ztrácí dech, protože vnější poptávka klesá a celosvětová nabídková krize zasáhne automobilový sektor.

Země ve středu zaznamenala nejvyšší denní nárůst nově nakažených Covid-19, poprvé přesáhl 25 tisíc. Přečtěte si více

Končící česká vláda bude o přísnějších opatřeních jednat ve čtvrtek.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

READ  Dnešní tipy na sázení | Tipy na fotbalové sázení dnes

(Zpráva Roberta Muellera). Editoval Giles Algood

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *