Ropné státy mívají politickou nestabilitu, pokud dojde k opuštění fosilních paliv

Plovoucí skladovací a vykládací loď Aegina, největší svého druhu v Nigérii, zakotvila v přístavu Lagos 23. února 2017.

Stefan Huions | Agence France-Presse | Getty Images

LONDÝN – Alžírsko, Čad, Irák a Nigérie budou jednou z prvních zemí, které zažijí politickou nestabilitu, protože producenti ropy pocítí účinky přechodu na nízkouhlíkovou produkci, uvádí nová zpráva poradenské společnosti pro rizika Verisk Maplecroft.

Ve svém Výhledu na politická rizika pro rok 2021 Verisk varoval, že země, které nedokázaly diverzifikovat své ekonomiky od vývozu fosilních paliv, čelily „pomalé vlně politické nestability“.

S odklonem od fosilních paliv, který se má zrychlit během příštích tří až 20 let, a pandemií COVID-19, která narušuje krátkodobé zisky z vývozu ropy v posledních letech, Ferisk varoval, že země závislé na ropě se nedokážou přizpůsobit rizikům ostrých změn. V úvěrovém riziku, politice a regulaci.

Přestože některé země krátkodobě zvýší investice do fosilních paliv, odhady konsensu naznačují, že v roce 2030 bude dosaženo „ropné špičky“, po které přechod na nízkouhlíkové hospodářství získá sílu a donutí země produkující ropu přizpůsobit toky Jeho příjmy. .

Analytici poznamenali, že nejvíce postižené země mohou vstoupit do „smrtelných epizod snižujících se příjmů uhlovodíků, politických nepokojů a neúspěšných pokusů o oživení stabilních neropných odvětví“.

Údaje společnosti Verisk zdůraznily, že od pádu cen ropy v roce 2014 většina vývozců buď stagnovala, nebo zvrátila své úsilí o diverzifikaci svých ekonomik, přičemž v následujících letech se ve snaze vyplnit mezery v příjmech mnoho zdvojnásobilo.

Zpráva dodala: „Navzdory tomu většina stejně zasáhla své devizové rezervy, včetně Saúdské Arábie, která v roce 2014 spotřebovala téměř polovinu svých zásob dolarů.“

Rovnoměrné náklady, schopnost diverzifikace a politická odolnost byly identifikovány jako tři hlavní faktory, které určují závažnost stabilizačního účinku, když se začne objevovat očekávaný energetický přechod.

READ  Rusko evakuovalo 4000 lidí po zřícení přehrady a záplavách u kazašských hranic Zprávy o počasí

„ V tuto chvíli, pokud vnější osídlení zemí – ceny ropy, které musí platit za svůj dovoz – zůstanou vyšší než to, co mohou trhy nabídnout, mají omezené možnosti: vybrat devizové rezervy, jako je Saúdská Arábie, od roku 2014, nebo znehodnocovat svou měnu, jak vysvětluje zpráva. Že Nigérie nebo Irák v roce 2020 účinně obnoví rovnováhu jejich dovozu a vývozu na úkor životní úrovně. “

Nigérie, největší africká ekonomika, spoléhá na Prodej ropy představuje přibližně 90% jejích devizových příjmů Od března loňského roku devalvovalo svoji nairu dvakrát. Mezinárodní měnový fond minulý měsíc vyzval centrální banku země, aby znovu snížila svou hodnotu, ale narazil na odpor.

Vědci společnosti Verisk navrhli, že nedávné devalvace byly „předzvěstí bezútěšných možností“ čekajících na země produkující ropu, které budou muset buď diverzifikovat, nebo čelit donucovacím ekonomickým úpravám.

„Mnoho, ne-li většina, čistých producentů ropy se bude snažit podstatně diverzifikovat, protože jim chybí ekonomické a právní instituce, infrastruktura a požadovaný lidský kapitál,“ řekl James Lockhart-Smith, vedoucí tržního rizika ve společnosti Veresc.

„I když takové instituce existují, politické prostředí, korupce nebo vládnutí zakořeněné výzvy a zájmy znamenají, že některé nemusí napravit cestu ven z problémů, i když je to racionální cesta.“

Ferisk uvedl, že nejzranitelnějšími zeměmi jsou producenti s vyššími náklady, kteří jsou těžce závislí na ropě a mají menší schopnost diverzifikace a jsou méně politicky stabilní, přičemž poznamenal, že Nigérii, Alžírsku, Čadu a Iráku jsou zasaženy první země „pokud bouře praskne „kvůli cenám. Opravená nebo plíživá drenáž.

Výrobci v Perském zálivu s nižšími náklady a silnějšími ekonomickými institucemi a zdroji, které umožňují snadnější diverzifikaci, jako jsou Spojené arabské emiráty a Katar, byli považováni za nejméně zranitelné vůči politickým otřesům. Lockhart Smith však navrhl, aby nevycházeli bez poškození.

READ  Taliban ukládá afghánským moderátorkám zpravodajství zahalovat obličej | Afghánistán

„Autoritářská politická stabilita není dlouhodobě stabilní,“ řekl, „s nižšími cenami ropy po delší dobu sociálních výdajů se bude hromadit další tlak na tyto klamně křehké politické systémy.“

„I diverzifikace může přinést vlastní politická rizika zpochybněním tradičních sociálních smluv ropného státu: legitimita správy výměnou za velkorysost ropy a plynu.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *