Gelele: Dánské pobřežní město, které zachránilo dánské Židy

Gelele: Dánské pobřežní město, které zachránilo dánské Židy

„Postoj rybářů obecně byl takový, že pomáháme všem lidem v nouzi,“ řekl Frandsen.

Pod vedením oděvních dělníků se obyvatelé města rychle zmobilizovali, našli bezpečné domy, poskytli jídlo a přikrývky ukrytým lidem a získali peníze na pomoc těm, kteří nemohli zaplatit cestu. Jednou z nich byla v té době teprve tříletá Tove Odsholt, která do Gelelei dorazila se svou matkou as malým kufříkem plným oblečení a svým plyšovým medvídkem. Její matka utratila poslední peníze za jízdenku na vlak do Gelili, kde si koupila zpáteční jízdenku, aby se vyhnula podezření.

„Tohle byly jediné peníze, které moje matka měla,“ řekla Odesholt, nyní 83letá, když mě provedla kostelem Gilili. „Doufala, že jí lidé pomůžou. Tak to bylo.“

Udsholt je jednou z mála lidí naživu v době Velké cesty a pravidelně o svých zážitcích hovoří a vydává prohlídky. Schovávala se se svou matkou a několika dalšími v doškovém podkroví v Oostergade, jen dvě ulice od kostela.

Řekla: „Němci celou dobu hlídkovali a já jsem hodně mluvila. Bylo to nebezpečné. Přišel rybář, který se jmenoval Svend, s jídlem a přikrývkami a uviděl mě a zeptal se mé matky, jestli bych s ním mohla jít domů.“ Řekl, že ano, ale musí mě vzít zpět,“ řekla.

READ  Čínská ekonomická vize pokračuje

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *