Předseda ČNB: Pokud se prognóza potvrdí, sazby v červnu porostou

BREAK, 22. května (ČTK) – Česká centrální banka v červnu dále zvýší úrokové sazby, pokud budou data ekonomiky odpovídat poslední makroekonomické prognóze banky, uvedl v neděli guvernér Jiří Rusnok.

„Pokud se současná předpověď potvrdí, je pravděpodobnost vysoká,“ řekl v debatě České televize.

Rusnok, který opouští svůj post týden po zasedání 22. června, řekl, že klíčová sazba, nyní na 5,75 %, půjde v červnu nad hranici 6 %, ale neuvedl, jak velká je to možnost.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Rusnoka v červenci nahradí člen představenstva Aleš Michl, který se stavěl proti všem 550 bazickým bodům v hodnotě 550 bazických bodů nabídnutých bankou v uplynulém roce a řekl, že očekává, že navrhne stabilitu sazeb ještě nějakou dobu po svém nástupu do funkce.

Jeho volba podnítila prodej korunové měny, což vedlo centrální banku k intervenci na devizovém trhu na začátku tohoto měsíce, aby zabránila dalšímu oslabování měny z inflace prostřednictvím dovozních cen.

Poslední čtvrtletní prognóza banky, zveřejněná v květnu, ukazuje, že oficiální úrokové sazby v tomto čtvrtletí vzrostly na 8 %, ale politika tvůrců politik zvolila trochu bližší přístup k alternativnímu scénáři modelovanému na základě zpomalení inflace.

Banka očekává, že inflace bude v červnu 15 % daleko od svého 2% cíle. Většina týmu banky viděla potřebu inflace, většinou kvůli napjatému domácímu trhu práce, který potřebuje reakci měnové politiky.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Reportáž Jana Lopatky

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Podrobnosti o vízech na Nový Zéland pro irské a české občany

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *