Francie obnovuje svou podporu Ukrajině poté, co Rusko zahájilo noční nálet

Francie obnovuje svou podporu Ukrajině poté, co Rusko zahájilo noční nálet

Nově jmenovaný francouzský ministr zahraničí Stephane Ségourny se v sobotu v Kyjevě na své první oficiální návštěvě v zahraničí setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a slíbil, že Paříž si zachová svou podporu, když se ruská rozsáhlá invaze blíží ke druhému výročí.

Vydáno dne:

3 minuty

Jeho návštěva přišla den poté, co britský premiér Rishi Sunak představil nový balíček vojenské pomoci v Kyjevě, a zatímco Ukrajina čeká, zda Brusel a Washington uvolní obrovské částky nové pomoci.

„Navzdory množícím se krizím Ukrajina byla a zůstane prioritou Francie,“ řekla Sigourney ukrajinskému ministru zahraničí Dmytro Kuleba na společné tiskové konferenci v sobotu.

Zdroj blízký ministrovi agentuře AFP řekl, že později vedl jednání se Zelenským, která trvala asi hodinu.

„Oceňuji neochvějnou obrannou podporu Francie našim vojákům a naši pomoc našim lidem,“ napsal Zelenskyj na X.


Zelenskyj také jasně řekl, že oceňuje, že je důležité, aby Sigourney učinila Ukrajinu svou první oficiální zastávkou po svém jmenování. „Jsme vděční za tento signál,“ řekl ministrovi.

Ve svém večerním projevu Zelenskyj řekl, že diskutovali o potřebách obrany Ukrajiny, „včetně společné výroby dronů a dělostřelectva a dalším posílení protivzdušné obrany“.

Ukrajina byla v noci z pátku na sobotu vystavena další vlně leteckých útoků, které Rusko zahájilo. Moskva v posledních týdnech zesílila své letecké útoky.

V sázce jsou „evropské hodnoty“.

Návštěva Sigourney přichází v době, kdy se spojenci potýkají se zajištěním financování, a někteří se obávají, že by Kyjev mohl být zapomenut, protože se do centra pozornosti dostaly jiné konflikty, jako je ten mezi Izraelem a Hamasem.

Klíčové finanční bloky v Bruselu a Washingtonu byly také omezeny z politických důvodů.

Evropská unie se má sejít 1. února, aby projednala balíček pomoci v hodnotě 50 miliard eur pro Ukrajinu, proti kterému vznesl námitku maďarský prezident Viktor Orbán.

Ale vzhledem k tomu, že balíček EU pokulhává a Kongres USA je stále rozdělený v otázce zaslání další pomoci Ukrajině, Kyjev pociťuje tlak.

Pomoc přislíbená Ukrajině mezi srpnem a říjnem 2023 klesla o téměř 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 a dosáhla nejnižší úrovně od začátku války, vyplývá z průzkumu, který v prosinci provedl Kielský institut.

Zelenskij a další ukrajinští představitelé varovali, že jakékoli zpoždění by vážně ovlivnilo průběh války.

Sigourney dříve slíbila, že Francie udělá vše, aby pomohla. Její vojenská podpora zatím podle parlamentní zprávy zveřejněné v listopadu dosahuje 3,2 miliardy eur.

Britská pomoc Ukrajině poté, co Sunak v pátek v Kyjevě představil svůj nejnovější balíček, nyní činí celkovou podporu Spojeného království pro válečné úsilí na Ukrajině téměř 12 miliard liber.

Sigourneyová na tiskové konferenci s Kulebou řekla, že na Ukrajině jsou ohroženy „základní principy mezinárodního práva a hodnoty Evropy, stejně jako bezpečnostní zájmy Francouzů“.

Sigourneyová dodala: „Rusko doufá, že Ukrajina a její příznivci unaví dříve, než se unaví. Nebudeme váhat.“

Ale Rusko, které se snaží posílit svůj arzenál, se připravilo na dlouhou válku a přeorientovalo svou ekonomiku.

„Posílení Ukrajiny“

V posledních týdnech zesílila své letecké útoky na válkou zmítanou zemi.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko v noci na dnešek odpálilo nad zemí 40 raket a bezpilotních letounů a dodalo, že zničilo osm raket a vyřadilo z provozu více než 20 zařízení.

Rusko uvedlo, že se zaměřilo na místa produkující munici a drony a bombardovalo „všechna identifikovaná zařízení“.

Ukrajinské úřady neoznámily žádné úmrtí při nedávném bombardování, ale v oblasti Sumy byl zraněn civilista.

Na tiskové konferenci se Sigornem Kuleba řekl, že oba „diskutovali o poskytnutí více systémů a raket k ochraně ukrajinského nebe a také o dodávkách dronů na Ukrajinu“.

„Vstupujeme do nové fáze obranné spolupráce“, jejímž cílem je „posílit schopnost Ukrajiny vyrábět na svém území zbraně, které potřebuje,“ řekl Segorn.

Kuliba zdůraznil, že obě země se dohodly, že „budou pracovat na vytvoření co nejpříznivějších podmínek pro interakci našich obranných společností“, a to i z právního hlediska.

(FRANCE 24 s AFP, Associated Press)

© France Média Monde Graphics Studio

READ  Hladové opice z Bali útočí bez pomoci turistů

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *