Francie a Brazílie oznamují investiční plán pro oblast Amazonie ve výši 1,1 miliardy dolarů

Francie a Brazílie oznamují investiční plán pro oblast Amazonie ve výši 1,1 miliardy dolarů

SAO PAULO (AP) – Brazilský a francouzský prezident v úterý oznámili plán investovat 1 miliardu eur (1,1 miliardy dolarů) v oblasti Amazonie, včetně částí deštných pralesů v sousední Francouzské Guyaně.

Vlády obou zemí ve společném prohlášení uvedly, že finanční prostředky budou během následujících čtyř let rozděleny na ochranu deštných pralesů. Půjde o spolupráci mezi brazilskými státními bankami a Francouzskou investiční agenturou. Brazílie a Francie uvedly, že soukromé zdroje by byly také vítány.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho brazilský protějšek Luiz Inacio Lula da Silva se tento týden setkávají, aby po letech třenic s bývalým prezidentem Jairem Bolsonarem oživili vztahy mezi oběma zeměmi a prohloubili spolupráci při ochraně deštných pralesů a podpoře obchodu.

Macron zahájil svou třídenní návštěvu Brazílie v amazonském městě Belem, kde se setkal se svým starým spojencem Lulou. Francouzský prezident poté odjel lodí na ostrov Compo, aby se setkal s domorodými vůdci.

Macron i Lula byli svědky protestu brazilského Greenpeace s transparenty s nápisem „Žádná ropa v Amazonii“. Brazilská vláda zvažovala povolení těžby ropy z oblasti poblíž státu Pará, kde se nachází Belém.

Lula během projevu řekl, že Macronova návštěva je součástí celosvětového úsilí o posílení ochrany deštných pralesů.

„Chceme přesvědčit ty, kteří již lesy vymýtili, že potřebují významným způsobem přispět zemím, které stále mají své lesy, aby je udržely,“ řekl Lula v projevu po boku francouzského prezidenta.

Macronova kancelář před cestou uvedla, že případná evropská obchodní dohoda s jihoamerickým blokem Mercosur nebude na pořadu dne. Francouzský prezident je proti takové dohodě, pokud jihoameričtí výrobci nebudou respektovat stejné ekologické a zdravotní normy jako Evropané poté, co zemědělci vyjádřili své obavy během protestů po celé Francii a Evropě.

Francouzský prezident udělil domorodému vůdci Rauni Metuktirovi prestižní Čestnou legii za jeho úsilí o zachování deštných pralesů.

READ  Kanadský akademik nepoužije všechna velká písmena - kromě uznání domorodého boje

„Byl jsem v Evropě a slíbil jsem, že přijdu sem do vašeho lesa a budu s vašimi lidmi v tomto žádoucím lese,“ řekl Macron domorodému vůdci podle francouzského rádia RFI. „Prezidentka Lula a já máme společnou věc vůči jednomu z našich přátel v této zemi, která patří vám.“

Lula a Macron se budou snažit „definovat společnou cestu“ v boji proti klimatickým změnám a chudobě, uvedl Macronův úřad, zatímco Brazílie v listopadu hostí summit předních ekonomik G20 v Rio de Janeiru a jednání OSN o klimatu v Belému. Příští rok.

Macron a Lula ve středu vypustí dieselovou ponorku postavenou v Brazílii s francouzskou technologií v itaguayské loděnici u Rio de Janeira. Francouzský prezident poté zamíří do Sao Paula na setkání s brazilskými investory. Francouzský prezident má ve čtvrtek odcestovat do Brazílie, aby se znovu setkal s Lulou.

____ Courbet se hlásil z Paříže.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *