Filmová hnutí, která definovala kinematografii: Česká nová vlna | filmy

Filmová hnutí, která definovala kinematografii: Česká nová vlna |  filmy

Hlavní filmaři: Jaromil Giris, Jan Němec, Miloš Forman, Věra Chytilová, Ivan Passer, Jiří Menzel, Jan Kádár

Klíčová data: 1962-1968

co to je? Ani ne tak formální hnutí, jako volná sbírka filmařů se zálibou ve vymýcení komunistů, česká nová vlna způsobila, že se spousta nosů na šedé straně země odvrátila. Železná opona. Je to jízlivé a často legrační, je to pohled na zmítající se systémy té doby, které vzešly ze slavné pražské filmové školy FAMU, která produkovala spoustu talentovaných režisérů. Když jeden z nich, Jerry Menzel („Jerry Dzim, jestli jsi John Travolta“), získal v roce 1967 Oscara za nejlepší cizojazyčný film za své komediální dílo Vlaky, které jsou pečlivě sledoványByli najednou silou i na světové scéně. Jako mnoho filmů jeho vrstevníků se i Menzelův bildungsroman inspiroval českou literaturou. Příběh mladého železničáře z druhé světové války spisovatele Bohumila Hrabala proměňuje v černou komediální klasiku podle nejlepších tradic skvělých filmů o dospělosti, s neopětovanou láskou, sexy sestřičkami a spoustou frustrovaných nacistů.

Stejně potutelně satiričtí jsou Miloš Forman a Ivan Passer Hasičský míč Byla to komunistická pečínka tak trnitá, že ji vládnoucí režim navždy zakázal. Pražské jaro vyvolalo odpor proti sovětské okupaci a Foreman, který v roce 1971 zamířil do Hollywoodu a později za svůj film získal Oscara, zamířil do Hollywoodu. Jeden z nich přeletěl nad kukaččím hnízdem A Amadeus – Najdete ji v Barrandov Studios, kde spolu s Passerem, Menzelem, Ivanem Kadařem a Věrou Chytilovou (nazývanou „první dámou české kinematografie“) definují kinematografii v zemi. Pak tomu všemu samozřejmě Sověti udělali přítrž zákazem jejich filmů. Vzhledem k tomu, že s mužem v tanku je velmi těžké se hádat, toto hnutí zaniklo na počátku 70. let.

READ  Jedno z tajemství krásy Jennifer Aniston zahrnuje polevu na pokožce

© Getty

co chceš sledovat: Miluje blondýnu (1965) (Na obrázku nahoře), Obchod je na hlavní ulici (1965), Vlaky, které jsou pečlivě sledovány (1967) (Horní část obrázku), Hasičský míč (1967)

co to ovlivnilo? Ken Loach, mimo jiné. Vybral si Ostře sledované vlaky Jako film se zoufale chce podělit s budoucími generacemi.

hloupé věci: Kirk Douglas poslal Miloši Formanovi kopii knihy Kena Keseyho Jeden z nich přeletěl nad kukaččím hnízdem V roce 1966. Byl zabaven českými celnicemi. Foreman to konečně dokázal o deset let později.

co říkám: „Komunismus byl jako žít ve strachu, což je nuda.“ (Miloš Forman)

Co neříkat: „Představte si podepsanou kopii Ušlapaný kapitál?“

Zamiřte na úplný seznam zásadních filmových tahů Empire

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *