Experti WHO, aby posoudili, zda je svět připraven ukončit nouzový stav související s koronavirem

LONDÝN (Reuters) – Ve čtvrtek se sejde panel globálních zdravotních expertů, aby rozhodl, zda COVID-19 zůstává podle pravidel Světové zdravotnické organizace nouzovým stavem, což je situace, která pomáhá udržet mezinárodní zaměření na pandemii.

Světová zdravotnická organizace poprvé udělila nejvyšší stupeň pohotovosti COVID 30. ledna 2020 a výbor od té doby značku nadále používá na čtvrtletních zasedáních.

Řada zemí, například Spojené státy, však v poslední době začala rušit místní stavy nouze. Generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že doufá, že mezinárodní nouzová situace letos skončí.

Očekává se, že Tedros vydá konečné rozhodnutí na základě doporučení výboru v nadcházejících dnech. Poradci ze Světové zdravotnické organizace a externí odborníci řekli agentuře Reuters, že zatím neexistuje shoda na tom, jak by měl výbor vládnout.

„Je pravděpodobné, že mimořádná situace skončí, ale je důležité uvést, že COVID zůstává komplexním problémem veřejného zdraví,“ řekla profesorka Marion Koopmansová, nizozemská viroložka účastnící se panelu WHO. Před jednáními, které jsou považovány za důvěrné, odmítla dále spekulovat.

Zrušení označení „Public Health Emergency of International Concern“ neboli PHEIC, uvedl jeden ze zdrojů blízkých jednání, mohlo ovlivnit globální financování nebo úsilí o spolupráci. Další uvedl, že kvůli nepředvídatelnosti viru je v tuto chvíli obtížné ho kontaktovat. Jiní uvedli, že je čas přejít k životu s COVID jako přetrvávající zdravotní hrozbou, jako je HIV nebo tuberkulóza.

„Všechny mimořádné události musí skončit,“ řekl Lawrence Gostin, profesor práva na Georgetownské univerzitě v USA, který sleduje Světovou zdravotnickou organizaci.

„Očekávám, že Světová zdravotnická organizace ukončí tuto mimořádnou situaci v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu. Pokud ji WHO neukončí… [this time]Pak určitě příště, až se krizový výbor sejde.“

READ  Nový Zéland oznámil plány na znovuotevření světa

Dr. Garbas Barbosa, ředitel Panamerické zdravotnické organizace (PAHO), řekl, že se obává, že změna statusu povede ke spokojenosti se špatným sledováním a nízkou úrovní očkování.

„(PHEIC) nepřináší zemím žádnou škodu, ale zároveň si udržuje svůj zájem,“ řekl novinářům.

(Reportáž Jennifer Rigby v Londýně a Emma Farge v Ženevě); Střih Alexandra Hudson

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *