EXKLUZIVNĚ – Freite očekává, že česká centrální banka bude o snížení sazeb jednat letos na podzim

EXKLUZIVNĚ – Freite očekává, že česká centrální banka bude o snížení sazeb jednat letos na podzim

Od Jana Lopatky

PRAHA (Reuters) – Náměstek guvernéra České centrální banky Jan Freit v úterý řekl, že Česká centrální banka začne jednat o snížení úrokových sazeb již letos na podzim, protože očekává výrazný pokles inflace, zejména na začátku příštího roku.

Fritt uvedl, že nejnovější údaje pro něj vzaly šance na další zvýšení z programu a otázkou bylo, kdy banka začne uvolňovat měnovou politiku poté, co udrží klíčovou repo sazbu na úrovni 7,00 % od června 2022.

„Jsme velmi přesvědčeni, že inflace v relativně krátké době klesne na skutečně nízké jednociferné úrovně,“ řekl Fritt agentuře Reuters. „Z (výhledu) je jasné, že úrokové sazby, naše úrokové sazby a na trhu, budou tento vývoj následovat.“

„Počkám, co udělají hlavní centrální banky, ale debata (o snižování úrokových sazeb) se blíží a bezpochyby k ní dospějeme na podzim,“ řekl v rozhovoru.

Fritt se chystal v květnu hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb a na červnovém zasedání banky uvedl, že další zvyšování sazeb ze strany hlavních centrálních bank by mohlo být faktorem pro zvýšení sazeb v České republice.

V úterý ale řekl, že jakékoli takovéto navýšení ze strany ostatních by mělo být významné pro to, aby přimělo Českou národní banku k následování, což je scénář, který je podle něj krajně nepravděpodobný.

Řekl, že nemůže říci, zda vhodná doba k projednání uvolnění bude na zasedání banky koncem září nebo na příštím zasedání v listopadu.

Freeth uvedl, že očekává, že pokles inflace bude „opravdu velmi silný“ začátkem příštího roku, kdy by podle prognóz centrální banky měl růst cen klesnout blízko svého 2% cíle z červnových 9,7 %.

Řekl, že banka může změnit své poselství na svém příštím zasedání o politice 3. srpna tak, že z prohlášení představenstva odstraní zmínku o možném zvýšení sazeb na příštím zasedání.

READ  Prague Spartans vs. Vinohrady, Play 11 at Vinor Cricket Ground, 14:30 KST 9 čtvrtek

„Ta věta tam být nemusí, nebo můžeme vstoupit do symetrického stavu, kdy krátkodobý vývoj není vychýlen ani jedním směrem.“

Varoval však před přílišným unáhleným snižováním úrokových sazeb, přičemž uvedl rizika zejména z napjatého trhu práce a potenciálu nefixovaných inflačních očekávání.

Tato rizika se promítají v souladu s jedním z alternativních scénářů hlavního ekonomického výhledu banky, který bude zveřejněn po srpnovém zasedání měnové politiky.

(Reportáž Jan Lopatka; Střih Jason Hovett a Emilia Sithole Matares)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *